wtorek, 10 września 2013

W mogile ciemnej - Peter Robinson

 

W mogile ciemnej - Peter Robinson 


Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 330
Peter Robinson jest brytyjskim pisarzem, obecnie dzielącym swój czas między Wielką Brytanię, a Kanadę. Sławę przyniosła mu seria kryminałów w której w roli głównej występuje Alan Banks – inspektor brytyjskiej policji, a prywatnie mąż, ojciec i meloman. Akcja tych powieści rozgrywa się głownie w Yorkshire, a więc w północno – wschodniej, „prowincjonalnej” Anglii. Seria z Alanem Banksem przyniosła Peterowi Robinsonowi międzynarodowy rozgłos, liczne nagrody, a także wierne grono czytelników czekających na każdy kolejny tom. Nic więc dziwnego, że jest ich już ponad dwadzieścia, a do tego kilka opowiadań. Niestety w Polsce jak dotąd można przeczytać tylko kilka z jego książek, ale mam nadzieję, że niedługo ulegnie to zmiatanie – dzięki wydawnictwu Sonia Draga. 
 „W mogile ciemnej” (Cold is the Grave) jest jedenastą z kolei powieści z inspektorem Banksem w roli głównej.  Po raz pierwszy w Polsce wydana została w 2005r. (Pol-Nornica), ale z niezrozumiałych dla mnie powodów przeszła wówczas bez echa. Mam nadzieję, że nowe wydanie (Sonia Draga - 2013) to zmieni. 

„W mogile ciemnej” jest tak skonstruowanym kryminałem, że mamy do czynienia z bardzo długim wstępem, podczas, którego poznajemy realia i zostajemy wprowadzeni w specyficzną sytuację rodziny Riddle'a, a także mamy czas by poznać samego Banksa i jego partnerkę Anny. W zasadzie „trup” pojawia się niemal w połowie książki, jeśli jednak nie damy się zniechęcić powolnym tempem w którym wszystko się rozgrywa Robinson stopniowo wciągnie nas w mroczny ale intrygujący świat swojej prozy. 

Inspektor Alan Banks zostaje poproszony przez swego przełożonego – mężczyźni darzą się odwzajemnioną niechęcią – by odnalazł jego szesnastoletnia córkę Emily, która skłócona z rodziną uciekła do Londynu. Riddle obawia się przede wszystkim, że skandal jaki mogłaby wywołać zbuntowana latorośl zaszkodzi jego politycznym ambicjom. W niedługim czasie okazuje się, że komisarz i jego rodzina skrywa znacznie więcej sekretów, a śledztwo Banksa zatacza coraz szersze kręgi i łączy w sobie wiele z pozoru niezwiązanych wątków. 

Oprócz głównego interesujący są także liczne wątki poboczne, mnie zwłaszcza podobał się motyw dotyczący Anny, jej zmaganie się z trudnymi przeżyciami z przeszłości. Nieco zabawnie – choć zapewne nie było to zamierzona – wypada przy tym nieaktualny już (przynajmniej w takiej formie jak opisana w książce) problem piractwa np.: kradzież cennego sprzętu do nagrywania płyt CD :)

Książkę czyta się przyjemnie, a pan Robinson posługuje się bardzo ładnym, płynnym językiem. Historia wciąga (gdy się już przebrnie przez początek), rozwiązanie choć może nie całkiem zaskakujące, to ciekawe. Jedyne co nie przypadło mi do gustu, to powtórzenia i nieustanne odniesienia do muzyki. Alan Banks jakiego stworzył autor jest melomanem, ale to wcale nie znaczy, że czytelnik chce znać tytuł każdego utworu jakiego słucha, wiedzieć z jakiej pochodzi płyty i kiedy został wydany. Bo przeciętnego czytelnika (jak ja) zupełnie to nie obchodzi :)

„W mogile ciemnej” to bardzo dobry, klasyczny kryminał. Gorąco polecam.

Moja ocena:
8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...