niedziela, 16 czerwca 2013

Wampir z Ropraz - Jacques Chessex

 

Wampir z Ropraz - Jacques Chessex


Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 96
Cóż mogę napisać o tej książce. Opowiadaniu w gruncie rzeczy, bo stron jest naprawdę za mało by to była powieść. I dobrze, bo więcej pewnie nie dałoby się znieść. „Wampira z Ropraz” nie czyta się ani lekko, ani przyjemnie. Od razu powiem, dla tych, którzy dali się zwieść słowu „wampir”, że nie mamy tu do czynienia z romansem dla młodzieży. Przed wielką rewolucją skojarzeniową, która każe nam teraz postrzegać to słowo w aspekcie tylko romantycznym, wyraz ten był synonimem zła i potworności tak wielkiej, że aż nieludzkiej. I właśnie w takim znaczeniu tkwi on w tytule dzieła Jacquesa Chessexa.

Początek dwudziestego wieku, małe szwajcarskie miasteczko gdzieś w środku niczego, gminne, gnuśne i zabobonne. Zło istnieje tam pod setkami postaci – Chessex nie szczędzi nam naturalistycznym opisów obrzydliwości i wszelkiego wynaturzenia – ale jest to zło oswojone i skrywane. Gdy jednak ciało młodej Rosy zostaje odkopane dzień po pogrzebie, a następnie zgwałcone, poćwiartowane i zbezczeszczone na wszystkie inne możliwe sposoby, mieszkańców ogarnia panika. Sytuacja się powtarza w innych pobliskich miasteczkach, co sprawia, że zaczyna się polowanie na winnego.
Czytając „Wampira z Ropraz” aż trudno uwierzyć, że mamy do czynienia z opisem autentycznego zdarzenia. Chessex prezentuje nam wszystko, co małe i pierwotne w ludziach. Tego nie czyta się łatwo, ani lekko. Także język i styl nie należy do łatwych ani prostych, ale świetnie oddaje klimat odizolowanej społeczności, dusznej atmosfery sekretnych perwersji ukrytych pod maską wiejskiej idylli.
Na uwagę zasługuję także zakończenie, zaskakujące i zupełnie nieprzewidywalne. Dla samego zakończenia warto przebrnąć przez te kilkadziesiąt, niełatwych stron. Polecam tę mini powieść Chessexa ale polecam tym, którzy zapoznali się z opisem i wiedzą na co się decydują. Nie bez przyczyny wydawca zaleca tę książkę czytelnikom o „mocnych nerwach”.

Moja ocena:
6/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...