piątek, 28 czerwca 2013

Paranormalność - Kiersten White


 

Paranormalność - Kierten White


Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 320
Seria: Paranormalność tom 1 W czerwcu postanowiłam nieco odpocząć od fantastyki, czytam więc głównie kryminały przeplatane romansami. W końcu co jak nie właśnie te gatunki najlepiej czyta się w lato. Od każdej zasady znajdzie się jednak wyjątek, więc i w moim planie znalazło się miejsce dla „Paranormalności” Kiersten White. O książce słyszałam już dawno i zazwyczaj były to bardzo pochlebne opinie, nie mogłam więc się powstrzymać przed zapoznaniem się z nią gdy tylko nadarzyła się ku temu okazja. A okazja nadarzyła się właśnie w czerwcu :)
O czym jest książka? O niezwykłej dziewczynie, nastolatce Evie, której specjalne zdolności polegają na przenikaniu iluzji, za którą chowają się jeszcze niezwyklejsze istoty, a więc wampiry, wilkołaki, elfy, czarownice i mnóstwo innych. Ona sama uważa się jednak za „zwyczajną” dziewczynę, śmiertelniczkę, która w ramach międzynarodowej instytucji, chroni ludzkość przed owym „paranormalnym” złem. Wszystko jednak się zmienia, gdy do siedziby organizacji w ramach której spędziła niemal całe swoje życie, wdziera się chłopak, którego „paranormalność” nie mieści się w żadnych dotąd znanych kategoriach. Zaintrygowana dziewczyna zaprzyjaźnia się z gościem i pod jego wpływem zaczyna zupełnie inaczej patrzeć na swoje życie, swoją pracę i samo znaczenie „normalności”. Tymczasem całemu znanemu jej światu zaczyna zagrażać tajemniczy wróg i wydaj się on w jakiś dziwny sposób związany z samą Evie.
Tyle o treści. A jakie są moje wrażenia po lekturze? Pozytywne to te, że książka jest lekko napisana, prostym swobodnym językiem który przyjemnie się czyta. Treść jest interesująca a zwłaszcza sam pomysł, na stworzenie świata w którym to co jest „normalne” zostaje skonfrontowane z tym co „dobre” lub „złe”. Nie spodziewajmy się jednak jakiś filozoficznych rozważań czy głębszych myśli, mogłyby one odstraszyć nastoletnich czytelników, a książka wyraźnie napisana została dla nastolatków.
W zasadzie „Paranormalność” niczym nie różni się od mnóstwa innych podobnych książek. Nastolatka z niezwykłymi zdolnościami zakochuje się w równie niezwykłym nastolatku i oboje oprócz typowych dla ich wieku problemów, jak to w co się ubrać na bal maturalny, muszą też, poradzić sobie z uratowaniem świata przed nadciągającą zagładą.
Przyznam szczerze, że trochę się zawiodłam, zwłaszcza po serii tak pochlebnych opinii. To nie jest zła książka, tego nie twierdzę, ale jest to książka zwyczajnie przeciętna. Może być miłą lekturą na jakiś letni dzień o ile nie spodziewa się po niej czegoś więcej niż lekkiej opowiastki. 

Moja ocena:
5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...