wtorek, 25 czerwca 2013

Ucieczka - Robert Muchamore

 

Ucieczka - Robert Muchamore


Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 280
„Ucieczka” jest trzecim tomem rewelacyjnej serii dla młodzieży autorstwa Roberta Muchamora. Opisuje on życie, szkolenia i misje młodych agentów należącej do tajnej brytyjskiej jednostki wywiadu o nazwie CHERUB. Specyfika owej grupy polega na tym, że jej czynni członkowie nie mają mniej niż dziesięć, ani więcej niż siedemnaście lat – a więc są dziećmi. Sukcesy jakie odnoszą młodzi agenci płyną z faktu, że zwykle pozostają oni poza wszelkim podejrzeniem, a świat dorosłych nawet tych najniebezpieczniejszych widzi w nich tylko nieszkodliwe dzieciaki. Nic bardziej mylnego. Agenci CHERUBA szkoleni są tak by mimo ograniczeń swego wieku mogli sprawdzić się każdych warunkach. Nawet tych najtrudniejszych.
Do takich misji należy zadanie, którego podejmuje się James. A warunki z którymi musi się zmierzyć są wyjątkowo trudne tak jak zasady przemocy rządzące w amerykańskim więzieniu dla młodocianych przestępców. James nie tylko pozwala się tam dobrowolnie zamknąć, ale jeszcze musi wspiąć się po szczeblach więziennej hierarchii na tyle by zbliżyć się do pilnie strzeżonego Curtisa Oxforda, następnie zorganizować ucieczkę i mając przeciw sobie siły policyjne kilku stanów doprowadzić do spotkania z matką Curtisa. Pilnie poszukiwaną przez brytyjski i amerykański wywiad. Zadanie jest więc tak trudne, że nawet w oczach Jamesa ociera się o szaleństwo. Tym razem w akcji pomagać mu będzie David udający jego brata i jego prawdziwa siostra Laura. I choć koordynatorzy zdają się wierzyć w powodzenie operacji, to przez większość czasu, a zwłaszcza w więzieniu trzynastoletni James jest zdany tylko na siebie. A w tym brutalnym świecie wszystko może się zdarzyć.
Powiem od razu, że to dotąd najlepsza cześć CHERUBA jaką czytałam. Nieprzewidywalna, do bólu realistyczna i pełna akcji. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony, tak, że trudno się oderwać, bo trudno też znaleźć czas na głębszy oddech. Kilkugodzinna niekończąca się przygoda z ciągłymi zaskakującymi zwrotami akcji.
Jeszcze kilka słów o tym co w całej serii warte podkreślenia – i robię to przy każdej nadążającej się okazji – sylwetki bohaterów. Nie tylko James i Laura są tutaj ważnymi postaciami, autor z równą pieczołowitością nakreślił nam kilkanaście innych charakterów, skomplikowanych, interesujących i autentycznych – od współwięźniów z Arizona Max po grupę dorosłych agentów wspomagających akcję.
Cóż jeszcze mogę powiedzieć? To co dotąd trochę mnie raziło, czyli nazbyt rozbudowane wątki damsko – męskie, które w wypadku tak młodych bohaterów wydawały mi się trochę dziwne, w tej części właściwie nie występują. W atmosferze pośpiechu i napięcia zwyczajnie nie ma na to czasu.
Mam nadzieję, że „Ucieczka” jest świadectwem tego, że cały cykl Roberta Muchamore zostanie utrzymany na takim, niezwykle wysokim poziomie. Ja w każdym razie bez wahania sięgnę po następny tom.

Moja ocena:
9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...