czwartek, 14 stycznia 2016

Milcząca siostra - Diana Chamberlain

Milcząca siostra - Diana Chamberlain

 


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 02/2015
Ilość stron: 456


"Milcząca siostra" jest drugą książką pani Chamberlain jaką dane mi był czytać. Pierwszą były "Kłamstwa" wciągająca powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym, którą bardzo dobrze wspominam. Autorka ma specyficzną zdolność prezentowania nam prozy życia bohaterów tak, że stają się oni dla nas czytelników realni, albo nawet bliscy. Nic więc dziwnego, że niemal każda jej książka zyskuje miano bestsellera, ja sama chyba zacznę się zaliczać do jej fanów, przejrzałam bowiem listę jej książek, i chce przeczytać każdą z nich :) Nie wiem czy są równie dobre jak "Kłamstwa" czy "Milcząca siostra", ale wszystkie mają równie piękne i przykuwające uwagę okładki :)

Po nagłej śmierci ojca Riley MacPherson musi uporać się z masą formalności i ogromną ilością przedmiotów i pamiątek jakie zgromadził on przez wiele lat kolekcjonerstwa. Dziewczyna chce jak najszybciej sprzedać dom, podzielić się spadkiem z bratem - jedynym krewnym jaki jeszcze jej został i powrócić do swojego życia. Nic nie jest jednak aż tak proste. Riley dowiaduje się, że właściwie niewiele wie o swoim ojcu i przeszłości całej rodziny. Sekrety  i skrzętnie skrywane tajemnice dotyczące jej dawno zmarłej siostry - Lisy, wywrócą jej cały, poukładany świat do góry nogami i zmuszą do zadawania pytań i mozolnego poszukiwania odpowiedzi. 

Książę bardzo przyjemnie się czyta, choć trzeba dać jej się wciągnąć, bowiem początek jest dość monotonny. Zanim Riley okryje samo istnienie rodzinnych sekretów i postanowi za nimi podążyć towarzyszymy jej w smutnym czasie żałoby i poczuciu osamotnienia. I choć tempo kolejnych wydarzeń jest nieśpieszne, to ostatecznie autorce udaje się skonstruować misterną sieć niewiadomych. 

Gdybym miała wymienić wadę "Milczącej siostry" to byłaby to przewidywalność głównego wątku. Czytelnik domyśla się tego co wydarzyło się w przeszłości znacznie szybciej niż główna bohaterka. Nie przeszkadza to jednak w samym odbiorze książki, ani nie umniejsza przyjemności jej czytania. 

Największa zaletą jest niejednoznaczność. Autorka pozostawia ocenę postępowania swoich bohaterów czytelnikowi. Zbudowali oni życie swojej rodziny na kłamstwie, ale trudno byłoby wskazać inne, lepsze rozwiązanie. To właśnie dramatyczność wyborów przed jakim stanęli i jakich dokonali wzbudza w czytelnikach autentyczne emocje. 

Podsumowując: "Milcząca siostra" ma w sobie to wszystko co najbardziej lubię w książkach. Mimo prostego stylu autorce udaje się zbudować i zaprezentować nam kilka ciekawych osobowości żyjących w świecie rodzinnych sekretów i intryg. To świetne połączenie powieści obyczajowej z sensacją, które powinno spodobać się zwolennikom obu tych gatunków. 

Moja ocena:7/10
*******

2 komentarze:

  1. "Zatoka o północy" tej autorki spodobała mi się, dlatego na pewno sięgnę po więcej, w tym również po "Milczącą siostrę". :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mocne, niejednoznaczne postaci, to dla mnie bardzo ważny element książki. Myślę że mogłabym się skusić na którąś z opowieści autorki.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...