piątek, 15 marca 2013

Lalka - Alisa Mun

 

Lalka - Alisa Mun

Wydawnictwo: Słowo / Obraz Terytoria
Rok wydania: 2007
Ilość stron:304
Od razu się przyznaję, że zupełnie nie znam współczesnych rosyjskich pisarzy, moje zetknięcia z literaturą rosyjską to zawsze było zetknięcie z Literatura przez duże L czyli znam rosyjskich klasyków, którzy weszli do światowego kanonu klasyków w ogóle.
Gdy więc nadarzyła się okazja sięgnęłam po niewielką gabarytowo książkę autorstwa Alisy Mun, ponoć młodej i bardzo zdolnej pisarki z Rosji. Powieść nosi tytuł „Lalka” i jak wynika z opisu dotyczy całego mnóstwa problemów jakie postawi przed nami nieuchronny rozwój technologii. A problemy te odkryjemy razem z Lindą, nowoczesnym robotem, lalką mającą spełniać głównie seksualne potrzeby właściciela, która w niewyjaśniony sposób zyskuje nagle samoświadomość.
Pomysł niezwykle intrygujący. Linda powoli budzi się do życia i próbuje pokonać bezwzględną siłę własnych systemów zabezpieczających i sterujących jej zachowaniem. Próbuje także odnaleźć własne miejsce w świecie ludzi i zapewnić sobie stan niezależności. Treść prowokuje szereg pytań nie tylko nad kondycją ludzkości, ale także granicami określającymi gdzie zaczyna się i gdzie kończy owa ludzkość. Bez wątpienia rozważania Lidny prowokują by spojrzeć na rzeczywistość w zupełnie inny, nowy sposób. 
Niestety choć doceniam wszystkie te walory, uważam, że czegoś tu jednak  brakuje. Czegoś co by sprawiło, że książka stałaby się bardziej wciągająca i łatwiejsza w czytaniu. Mnie nie przypadł do gustu także język, bardzo prosty, bardzo bezpośredni, czasami wulgarny, a do tego sekwencje powtórzeń, które drażnią. Wszystko to sprawiło, że przez „Lalkę” Mun naprawdę trudno przebrnąć.Mnie w każdym razie niezbyt przypadła do gustu. Ale niech każdy sprawdzi sam ;)

Moja ocena:
4/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...