piątek, 12 lipca 2013

Sekta - Robert Muchamore

Sekta - Robert Muchamore


Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 351„Sekta” to już kolejna, piąta część serii CHERUB, autorstwa Roberta Muchamore. Po słabszej  (w porównaniu do rewelacyjnych pierwszych) części „Świadek” podeszłam do kolejnego tomu z pewną rezerwą. Być może pomysły pana Muchamore po prostu już się wyczerpały? Pomyślałam sobie, że zapewne biedak podpisał kontrakt na kilkanaście książek, a teraz w pocie czoła próbuje z uporem zwalczyć objawy twórczej niemocy. Na szczęście moja podejrzliwość okazała się zupełnie nieuzasadniona (nie co do kontraktu, bo pewnie takowy posiada) i ze skruchą muszę oddać mu chwałę jako niewyczerpanej skarbnicy pomysłów.
Ileż misji z udziałem dziecięcych agentów można wymyślić? Otóż okazuje się, że bardzo wiele. Dotąd mieliśmy już do czynienia z planującymi zamach ekoterrorystami, wpływowym handlarzem kokainy, bardzo prominentną przemytniczą broni oraz lokalnymi bandytami ukrywającymi morderstwo. A jeśli chodzi o miejsca była już enklawa zamkniętej społeczności, wielkomiejskie przedmieścia i małe osiedla a nawet amerykańskie wiezienie, gdzieś w międzyczasie przewinęła się także tropikalna puszcza i mroźne tereny Alaski. Czym więc pan Muchamore zdoła zaskoczyć nas teraz? Otóż zdołał. Tym razem James i jego przyjaciele udaje się do gorącej i pustynnej Australii z misja zostania członkiem bardzo wpływowej sekty.
Jamesowi towarzyszy młodsza siostra Laura, a także nowa koleżanka Dana, wszyscy oni udają rodzeństwo powracające do Australii z matką, po niedawnym rozwodzie. Ich biografia została skonstruowana tak, by ich rodzina łatwo stała się potencjalną ofiarą propagandowej działalności sekty. Trzeba przyznać autorowi, że odtworzył realia i mechanizm działania jakim posługują się podobne para-religijne organizacje z niezwykłą precyzją. Szybko okazuje się, że pomimo iż dzieci mają świadomość technik manipulacji jakim zostają poddane, z trudem odnajdują się w warunkach ciągłego psychicznego napięcia i fizycznego zmęczenia.
Cóż mogę powiedzieć? To znów świetna książka. Posiada zalety wszystkich poprzednich, czyli szczegółowość, realizm, mnóstwo akcji i świetnie skonstruowani bohaterowie. Na uwagę zasługuje też wątek dotyczący zadnia Dany, który naprawdę trzyma w napięciu - gdyby kogoś znudziły opisy zasad panujących wewnątrz sekty. Widać, że autor bardzo się starał by poruszyć ten niezwykle trudny temat tak, by pozostać jak najbliżej prawdy, nie zapominając przy tym, że książka którą pisze jest przeznaczona dla młodzieży. To wielkie osiągnięcie, zwłaszcza, że większość członków sekty została przedstawiona jako „zwyczajni” ludzie, poddani niezwykle skutecznym mechanizmom bezwzględnej manipulacji. Bez typowego podziału na dobrych i postępujących właściwie oraz głupich, naiwnych czy złych. To, że pan Muchamore nie tworzy czarno-białych wizji świata jest kolejną zaletą jego książek.
Wszyscy fani serii będą czuć się zachwyceni „Sektą”. Wszyscy, którzy to tej pory nie mieli jeszcze okazji czytać, żadnej z książek tego autora, mogą równie dobrze zacząć swoją przygodę z CHERUBEM właśnie od tej części. Jest pełną, zamkniętą całością i nie wymaga znajomości poprzednich. A więc polecam wszystkim, bo to naprawdę dobra książka.

Moja ocena:
7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...