sobota, 27 lipca 2013

Na cienistej plaży - Barbara Freethy

 

Na cienistej plaży - Barbara Freethy


Wydawnictwo:  Wydawnictwo BIS
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 328
Barbara Freethy jest autorką cyklu powieści obyczajowych rozgrywających się w małym nadmorskim miasteczku o sugestywnej nazwie Zatoka Aniołów. Książki te mają charakter przede wszystkim powieści obyczajowych opisujących zawikłane losy i trudne wyboru mieszkańców, ale nie brak tam także wyeksponowanego wątku romansu, a w tle zawsze mamy jakieś przestępstwo czy zbrodnię. Jakiś czas temu miała okazję przeczytać pierwszą z serii opowieść „Lato w Zatoce Aniołów” i urzekła mnie ona prostotą i płynnością języka, ciepłym klimatem i wyczuwalną sympatia z jaką autorka przedstawia nam swoich bohaterów. „Na cienistej plaży” jest drugim tomem tej serii. Nie zawiodłam się sięgając po niego, bo choć książka nie jest może bardzo ambitna, to jej lektura sprawiła mi sporą przyjemność.
Głównymi bohaterami są tutaj Laureen i Shane. Oboje po długoletniej nieobecności decydują się powrócić do domu. Ona by zając się zniedołężniałym ojcem, on by odwiedzić swą rodzinę i być może spróbować uporządkować sprawy z przeszłości. Ponowne spotkanie ożywia wiele wspomnień i uczuć, ale sytuacja nie jest prosta. Ich nastoletni związek skończył się burzliwie gdy zginęła siostra Laureen – Abby, i to właśnie Shane był o tę zbrodnię oskarżony. Prawdy nigdy nie wykryto teraz natomiast pewien wścibski przybysz zamierza stworzyć na podstawie tej historii własny film. Wielu osobom w miasteczku nie podobają się jego pytania.
W fabułę zgrabnie wplecione są także wątki dotyczące innych mieszkańców, których mogliśmy już poznać w pierwszej książce. Rannego policjanta Colina i jego ciężarną żonę czekającą na jego wybudzenie ze śpiączki. Charlotte, córkę pastora która zmaga się z trudnymi wspomnieniami burzliwej młodości gdy po śmierci jej ojca parafię przejmuje Andrew - jej szkolna miłość. Policjant Joe, który w Zatoce Aniołów odkrył swój prawdziwy dom, ale uczucia tego nie podziela jego przywiązana do wielkiego miasta żona. I wiele innych historii, które okraszone lekką szczyptą magii, lub może opatrzności albo anielskiej interwencji, stanowią pełną ciepła opowieść o miłości, przyjaźni, zaufaniu i prawdziwej wierze.
Książkę łatwo się czyta, historia wciąga i już po kilku stronach trudno jest się oderwać. Naprawdę polecam bo to coś więcej niż zwykły romans, a może stać się równie przyjemna lekturą w letnie dni. Mnie w każdym razie pani Freethy udało się urzec i wiem, że do Zatoki Aniołów będę jeszcze wracać i to jak do bliskiego mi miejsca. 

Moja ocena:
7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...