niedziela, 27 grudnia 2015

dla dziewięć

Przebudzona o świcie - C.C. HunterWydawnictwo: Feeria
Rok wydania: 05/2014
Ilość stron: 384

"Przebudzona o świcie" jest drugim tomem cyklu pani Hunter - "Wodospady Cienia", którego główną bohaterkę Kylie, poznaliśmy jako jedną z uczestniczek tego niezwykłego letniego obozu. Byłam pod sporym wrażeniem pierwszej części, pomysłowości i sprawności z jaką autorka przedstawia czytelnikowi świat nastolatków wraz z tymi bardzo typowymi dla tego wieku problemami, jak i tymi bardzo niezwykłymi. 
Największym problemem Kylie - oprócz tych sercowych - pozostaje ustalenie własnej tożsamości. Mimo tego, że czuje się ona w Wodospadach Cienia jak w domu i wierzy, że tu właśnie jest jej miejsce, to jednocześnie ma świadomość, że nie wie kim tak naprawdę jest i do żadnej z istniejących grup nie pasuje. 
A to jeszcze nie wszystko. Konieczność zachowania sekretów nie ułatwia dziewczynie i tak skomplikowanych relacji rodzinnych, do tego nieustannie nawiedza ją pewien duch, który twierdzi, że jedna z bliskich jej osób umrze pod koniec lata, a to nie koniec niebezpieczeństw z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć. 
Często zdarza się tak, że autorzy ze świetnym pomysłem na książkę eksploatują go zupełnie w pierwszym tomie, a kolejne są po prostu próbą przedłużenia niespodziewanego sukcesu i wypadają dużo gorzej. To zdecydowanie tej serii nie grozi. Autorka ma nie tylko mnóstwo nowych pomysłów na wzbogacenie fabuły, ale i z powodzeniem pogłębia i rozszerza już rozpoczęte wątki. 
Bardzo podoba mi się w tej serii ta wielotorowość, główna bohaterka ma nie tylko "niezwykłe" zdolności, które zmieniają jej życie, ale także zupełnie zwykłe problemy. Kłóci się z rodzicami, próbuje zyskać przyjaciół, rozeznać się we własnych uczuciach, a czasem po prostu dobrze się bawić. 
Moja ocena: 7/10
*******


W cieniu - A. S. A. HarrisonWydawnictwo : Znak
Rok wydania: 01/2015
Ilość stron: 352

"W cieniu" to niezwykła i bardzo głośna powieść kanadyjskiej pisarki, której książki nie były dotąd w naszym kraju wydawane. Mam nadzieję, że to się teraz zmieni. Ten porównywany do "Zaginionej dziewczyny" Gillian Flynn, psychologiczny thriller stanowi świetny przykład na to jak daleko jest w stanie posunąć się "zwykły" człowiek dla ratowania standardu własnego życia. 
Historia wydaje się dość typowa. Po wielu latach związku z Jodi (i wielu  skokach w bok, na które zawsze przymykała oko), Todd zakochuje się w dużo młodszej kobiecie i postanawia rozpocząć z nią nowe życie. Nie spodziewa się, że to co dla niego oznacza po prostu kolejny krok (młoda narzeczona jest w ciąży), dla Jodi oznacza koniec spokojnego życia jakie dotąd wiodła. Nigdy nie była ona formalnie żoną Todda, toteż nie ma żadnego prawa, do wszystkich zgromadzonych przez lata dóbr - w tym wielu cennych antyków i bibelotów. Musi opuścić nawet mieszkanie, które dotąd uważała za własny dom. Jedynie testament gwarantuje jej dziedziczenie po Todzie i to tylko do dnia zawarcia nowego małżeństwa. Problem w tym, że Todd żyje, a do ślubu nie zostało dużo czasu...
Bardzo wciągający i dobrze napisany thriller, który świetnie udowadnia jak cienka jest granica między miłością a nienawiścią, sprawiedliwością a zbrodnią. Czyta się bardzo przyjemnie, choć fabuła raczej spokojnie płynie niż biegnie do przodu, nie ma także tak charakterystycznego dla psychologicznych thrillerów napięcia. Nie wpływa to jednak znacząco na wartość i przyjemność z lektury książki. Ja choć uważam, że porównywanie jednych pisarzy do drugich raczej szkodzi niż pomaga autorom, bardzo cieszę się, że zdecydowałam się sięgnąć po "W cieniu". Pani Harrison ma bowiem swój własny, bardzo interesujący styl.  
Moja ocena: 6/10
******

Czysta jak łza - Charlaine HarrisWydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 264

Króciutki, ale bardzo przyjemny kryminał, który mimo zupełnie współczesnej scenerii ma w sobie coś ze stylu retro. Autorka najbardziej znana jest z głośnego cyklu  o Sookie Stackhouse, na podstawie którego powstał równie (jeśli nie bardziej) głośny serial "Czysta krew". Nie miałam okazji przeczytać, żadnej z tych książek, ale swego czasu zapoznałam się z kilkoma książkami z kryminalnego cyklu o małomiasteczkowej bibliotekarce tropiącej zbrodnie - Aurorze Teagarden.
"Czysta jak łza" jest oparty na bardzo podobnym, jeśli nie identycznym pomyśle. Niepozorna mieszkanka małego miasteczka wplątana zostaje w ciąg wypadków, które pozwalają jej na zdemaskowanie mordercy. Nie sądzę by te podobieństwa same w sobie były wadą, znajomość Aurory nie umniejsza przyjemności poznawania Lily Bard - choć bohaterki te prócz innego zawodu, różni naprawdę niewiele. Może z wyjątkiem dramatycznej przeszłości Lily, co czyni tę postać dużo ciekawszą.
Lily, młoda mieszkanka małego miasteczka zajmuje się sprzątaniem w domach bogatych, ale nie zawsze - sąsiadów. Pozwala jej to w jakiś sposób "zajrzeć" w ich życie, poznać zwyczaje, a czasem sekrety. Gdy wiec podczas nocnego spaceru znajduje w parki zwłoki jednego z mieszkańców domu w którym sprząta, jej chłodny, analityczny umysł i wrodzona ciekawość nie są w stanie podtrzymać ją od poszukiwania odpowiedzi na kilka ważnych pytań...
Interesująca, lekka i bardzo przyjemna książka, która zainteresuje zapewne zarówno zagorzałych fanów autorki, jak i wielbicieli kryminałów w ogóle.
Moja ocena: 6/10
******

Zrodzone ze śmierci - J. D. RobbWydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 400

Kolejna część kryminalnej serii In Death, którą Nora Roberts udowadnia, że nie jest tylko specjalistką literatury kobiecej. Choć w "Zrodzonych ze śmierci" wątków bardzo kobiecych nie brakuje - jednym z najważniejszych momentów fabuły jest poród, czyli coś w czym twarda porucznik Eve Dallas wolałaby nie uczestniczyć, gdyby tylko potrafiła odmówić swojej najlepszej przyjaciółce. Dla wszystkich tych, którzy od wątków dotyczącego osobistego życia bohaterów cenią te dotyczące kryminalnej intrygi, powiem, że nie powinni czuć się zawiedzeni, bo autorka jak zwykle nie zawodzi.
Wszystkie tropy w sprawie brutalnego morderstwa młodej kobiety prowadzą do miejsca gdzie pracowała jako księgowa. Wydaje się, że musiała ona natknąć się w swej pracy na informację, których posiadanie przypłaciła życiem. Prowadząca śledztwo porucznik Eve Dallas podejrzewa, że sprawa dotyczy oszust finansowych. Aby to udowodnić będzie potrzebowała wsparcia swojego  eksperta w tej dziedzinie, a prywatnie  męża Roarka.
Moja ocena: 6/10
****** 
 Tom 1   Tom 2   Tom 3   Tom 4   Tom 5   Tom 6   Tom 7


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...