sobota, 14 listopada 2015

Śmiertelna ekstaza - J. D. Robb

In Death | Oblicza śmierci Śmiertelna ekstaza


Nr. tomu: 04
Tytuł oryginału: Rapture in Deth
Pierwsze wydanie: 1996

Polskie wydanie: Da Campo (1998), Prószyński i S-ka (2007)
Tłumaczenie:  Tomasz Wilusz
Ilość stron: 352


Opis z okładki:
Drew Mathias, młody, zdolny elektronik, entuzjasta gier komputerowych, nie miał żadnego powodu, aby odebrać sobie życie. Podobnie jak wzięty nowojorski adwokat S. T. Fitzhugh, wpływowy senator Pearly, znany polityk o nieposzlakowanej opinii, oraz Cerise Devane, przebojowa i pewna siebie właścicielka popularnego brukowca "Tatter". Tych czworga nie łączyło nic poza tym, że w pewnym momencie postanowili odejść z tego świata. I uczynili to z uśmiechem szczęścia na ustach. Nawet najbardziej szczegółowe śledztwo nie przyniosło żadnego rezultatu - mimo to porucznik Eve Dallas z nowojorskiej policji nie może uwierzyć, że były to samobójstwa. Ale kto i dlaczego chciałby pozbawić życia czworo obcych sobie ludzi? I jak tego dokonał? Porucznik Dallas wraz ze swą nową asystentką Delią Peabody i entuzjastą komputerów, kapitanem Feeneyem muszą się zmierzyć z nie lada problemem. Oczywiście Eve zawsze może liczyć na pomoc swego świeżo poślubionego męża, superprzystojnego, superinteligentnego i bogatego Roarke'a, który kocha ją do szaleństwa i zrobi dla niej wszystko.
Śmierć nie opuszcza porucznik Dallas nawet podczas trwania miesiąca miodowego. A przyszłość w wizji prezentowanej przez Norę Roberts niesie dla służb śledczych nowe wyzwania, bo choć ludzie zabijają się nawzajem z nie mniejszą brutalnością co i obecnie, to sposób w jaki aranżują zbrodnie, nie zawsze jest taki oczywisty. Kilkoro ludzi, którzy zdecydowali się zakończyć swoje życie, mimo, że nic nie wskazuje by mieli ku temu jakiś szczególny powód. Ofiar nic nie łączy - młody elektronik, szanowany adwokat, przebojowa dziennikarka i znany polityk - być może poza faktem, że ich śmierć wydaje się zupełnie bezsensowna. 

Czy to, co wydaje się samobójstwem na pewno nim jest? 
Porucznik Dallas ma spore wątpliwości, ale musi to jeszcze udowodnić. 

Bardzo przyjemna część serii, utrzymana w tym samym stylu co i poprzednie. Nieco przewidywalna, ale mimo to intrygująca część kryminalna, sporo wydarzeń i akcji. Gdybym miała pokusić się o wskazanie wady, to byłyby to sceny łóżkowe - trochę tego za dużo - choć mogę to wybaczyć, wszakże bohaterowie przeżywają przecież swój miesiąc miodowy :)


Moja ocena: 7/10

nowi znajomi:W książce pojawia się mnóstwo postaci, ale wszyscy oni mają związek ze śledztwem i "znikną" po jego zakończeniu
cytat z Peabody: 
"Nagle zachwiała się i popatrzyła na nią spod zmrużonych powiek. - Dallas, ile miałaś par oczu, kiedy tu wchodziłaś?
- Jedną. Zdaje się.
- Cholera. Teraz masz dwie. Chyba jedna z nas ma kłopot. - Po tych słowach padła Eve w ramiona. "
staży znajomi: Pojawiają się wszyscy najważniejsi bohaterowie serii. 
fajny gadżet: wirtualne programy symulacyjne działające na wszystkie zmysły, dzięki czemu można znaleźć się w dowolnej scenerii - na przykład biegać boso po plaży... 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...