sobota, 7 listopada 2015

Dotyk Śmierci - J. D. Robb

In Death | Oblicza śmierci Dotyk Śmierci


Nr. tomu: 01
Tytuł oryginału: Naked in Deth
Pierwsze wydanie: 1995

Polskie wydanie: Da Campo (1997), Prószyński i S-ka (2005)
Tłumaczenie: Małgorzata Cendrowska
Ilość stron: 440
Opis z okładki:
W luksusowym nowojorskim apartamentowcu zostaje zastrzelona Sharon DeBlass, wnuczka wpływowego senatora. Śledztwo w tej sprawie prowadzi porucznik Eve Dallas młoda, zdolna i energiczna policjantka z wydziału zabójstw. Pierwsze ślady prowadzą do Roarke a tajemniczego miliardera, o którym nie wiadomo nic, poza tym, że jest oszałamiająco bogaty, przystojny i inteligentny i że lekceważy sobie wszelkie zasady i nakazy. Jakie skutki będzie miało spotkanie tych dwojga? Tymczasem zabójca uderza drugi raz. Nora Roberts, mistrzyni w łączeniu wątków sensacyjnych i romansowych znowu dostarcza swoim czytelniczkom wspaniałej rozrywki.
Dotyk śmierci jest pierwszym tomem serii In Deth, który Nora Roberts zaczęła wydawać pod pseudonimem J. D. Robb w połowie lat '90. Jak sama wielokrotnie przyznawała nigdy nie sądziła, że całość rozrośnie się do takich rozmiarów. Od wielu już lat wydaje ona dwie powieści z Eve Dallas rocznie, a całość uzupełnia kilka dodatkowych powieści i zbiorów opowiadań. 

Osadzona w niedalekiej przyszłości (2058r.) akcja pozwoliła autorce rozwinąć skrzydła wyobraźni i zaprezentować czytelnikom intrygujący thriller w bliskim a jednak nie zupełnie znanym nam świecie. 

Na szczególną uwagę zasługują postacie stworzone przez autorkę. Od głównej bohaterki zaczynając. Twarda, odważna, nietuzinkowa policjantka z mroczną przeszłością. Bywa bezwzględna, wulgarna i uparta. Ale jednocześnie odnosi się do ofiar z niezwykłym współczuciem i nie spocznie dopóki mordercy nie zapłacą za swoje zbrodnie. Jej trudne dzieciństwo i fakt, że w młodym wieku trafiła  w trybiki machiny systemu  opieki socjalnej, sprawiły, że jest  zupełnie bezradna i zagubiona we wszelkich pozazawodowych relacjach: koleżeńskich, przyjacielskich czy rodzinnych. 

Moja ocena: 8/10

nowi znajomi: Poznajemy większość bohaterów serii zwłaszcza samą Eve Dallas, a także Roarke'a, Summerseta, oraz współpracowników Eve z policji: kapitana Feeney'a, komendanta Whitney'a, doktor Mirę. Po raz pierwszy pojawia się także Charles, Cora oraz jedyna przyjaciółka Eve - Mavis.staży znajomi: To pierwszy tom serii, więc wszystkich spotykamy pierwszy raz :)
fajny gadżet: Łącze prezentujące obraz i komputerowe obliczanie prawdopodobieństwa na podstawie policyjnych danych.


Uwagi do wydania: Tłumaczka zdecydowała się spolszczyć imię głównej bohaterki i zamiast oryginalnego Eve, mamy Ewę. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że pozostali tłumacze posługiwali się jednak oryginałem. Takie niekonsekwencje źle wyglądają. Co ciekawe przenośne nośniki danych określane są "dyskietkami". To zrozumiałe biorąc pod uwagę rok powstania książki, ale wydaje się jednak dziwnie przestarzałe współcześnie - a uwzględniając fakt, że rzecz dzieje się w przyszłości - całkiem zabawne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...