wtorek, 29 grudnia 2015

na dziesięć

Zabrana o zmierzchu - C.C. Hunter

 
Wydawnictwo: Feeria
Rok wydania: 11/2014
Ilość stron: 400Życie nastoletniej Kylie jest dość skomplikowane, i nie chodzi tylko o to, że posiada zdolności, które nawet u podobnych jej istot budzą konsternację. Choć odpowiedz na pytanie kim jest wydaje się dla niej teraz najważniejsza - w końcu jeśli jest się wampirem to dobrze o tym wiedzieć - to nie jest to jej jedyny problem. Z pomocą duchów odkryła  tożsamość swojego prawdziwego ojca, teraz zaś czeka ją pierwsze spotkanie z jego adopcyjnymi rodzicami. Kylie wiąże z poznaniem "przyszywanych" dziadków tyle samo nadziei co i obaw. Nie spodziewa się jednak, że prawda co do jej rodziny jak i tożsamości okaże się dużo bardziej skomplikowana niż ktokolwiek przypuszczał. W życiu Kylie nie ma zresztą, ani prostych pytań, ani łatwych odpowiedzi. 
"Zabrana o zmierzchu" to kolejny, trzeci już tom cyklu w którym czytelnicy mają nadzieję odnaleźć odpowiedzi z niecierpliwością zapewne nie mniejsza niż główna bohaterka. Pani Hunter nie ma jednak dla nas litości i dostajemy tyle by zaspokoić pierwszą ciekawość, a po szczegóły trzeba sięgnąć w kolejnym tomie. 
Tym razem sporo miejsca autorka poświęciła życiu uczuciowemu Kylie i jej sercowych rozterek dotyczących wyboru między Derekiem a Lucasem. Nie muszę chyba dodawać, że bohaterka miota się we własnych uczuciach nie mając pojęcia którego chłopaka wybrać, a gdy już wybierze czy postąpiła słusznie. 
Mimo kilku fabularnych powtórzeń, i pewnego znużenia niezdecydowaniem Kylie, uważam ten tom za równie udany jak poprzednie. Być może dlatego, że całość obliczona jest na pięć, a nie jak to zwykle bywa, trzy czy cztery części, tempo zdarzeń jest dość wolne, co pozwala na zamieszczenie dużej ilości pobocznych wątków, które znacznie wzbogacają całość. 
Moja ocena: 7/10
*******

Szepty o wschodzie księżyca - C.C. Hunter

 
Wydawnictwo: Feeria
Rok wydania: 03/2015
Ilość stron: 400

Kolejny czwarty już tom cyklu, który stanowi bezpośrednie przedłużenie poprzedniego. Wiele w życiu Kylie się zmienia, zwłaszcza od kiedy dowiedziała się ona kim naprawdę jest i co to właściwie oznacza. To, że już ma tę wiedzę, nie znaczy jednak, że jej problemy się skończyły. Wręcz przeciwnie jej sytuacja zarówno na gruncie rodzinnym, uczuciowym a nawet towarzyskim wydaje się coraz bardziej skomplikowana. Jak by tego było mało pojawił się pewien duch, który wygląda całkiem jak komendantka obozu, a jej przyjaciółka - Holiday. Tylko, że Holiday żyje. 
Kolejna przyjemna, lekka lektura. Książki pani Hunter, choć przeznaczone dla młodzieży mają w sobie pewien swoisty urok, który pozwala, nawet już dawno nie nastoletnim czytelnikom, na przyjemny powrót do świata trudnych wyborów, silnych więzi i skrajnych emocji. Autorka potrafi sprawić, ze przeżywamy to wszystko razem z Kylie i umiejętność tę uważam, za jedną z najważniejszych zalet serii. 
Niecierpliwie czekam aż na mojej półce zagości piąty, niestety ostatni już tom. Jestem bardzo ciekawa jak ta historia potoczy się dalej. 
Moja ocena:7/10
*******
 Tom 1   Tom 2 


Lepszy świat - Marcus Sakey

  
Wydawnictwo: Rebis 
Rok wydania: 07/2015
Ilość stron: 416

"Lepszy świat" to druga część cyklu Marcusa Sakeya opisującego alternatywną rzeczywistość w której pod koniec lat osiemdziesiątych na świat zaczęły przychodzić dzieci obdarzone różnymi nieprzeciętnymi zdolnościami. Nie trudno się domyśleć, że populacja "obdarzonych" zmieniła obraz rzeczywistości - nie koniecznie na lepsze. Jedną z takich osób jest Nick Cooper, główny bohater serii, który w "Niebezpiecznym darze" jako agent rządowy wypełniał misję, której celem było nie dopuszczenie do wojny domowej. Sprawy okazały się jednak dużo bardziej złożone, niż ktokolwiek przypuszczał. Zmieniły się władzę, ale problemy pozostały. Antagonizmy narastają, grupy zarówno obdarzonych jak i "zwykłych" mieszkańców przyjmują coraz bardziej radykalne stanowiska. I nikt nie ma już wątpliwości, że będzie jeszcze gorzej...
Bardzo podobał mi się "Niebezpieczny dar", to książka, od której po prostu nie można się oderwać. Gdy więc tylko nadarzyła się taka możliwość sięgnęłam po kontynuacje. Autor zdecydowanie rozszerzył krąg bohaterów oraz wątków i o ile wcześniej skupiał się na wydarzeniach wokół Nicka, tak w "Lepszym świecie" mamy raczej obraz sytuacji społecznej. 
Co ciekawe, książka powinna spodobać się zarówno miłośnikom fantastyki, politycznych thrillerów, a przede wszystkim sensacji. Autor znacznie wykracza bowiem poza ramy każdego z tych gatunków. 
Jestem bardzo ciekawa, jak dalej potoczy się ta historia, bo nie ma wątpliwości, że to jeszcze nie wszystko. Niecierpliwie czekam na trzeci tom.
Moja ocena: 6/10
******

 

Czyste szaleństwo - Charlaine Harris

  
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 280

Podobał mi się klimat jaki udało się stworzyć autorce w "Czystej jak łza", pierwszym tomie serii, którego bohaterką jest Lily Bard  - sprzątaczka w roli detektywa amatora. "Czyste szaleństwo" to kolejna odsłona jej przygód. Ulubionym miejscem Lily w miasteczku jest siłownia, gdzie spędza niemal każda wolną chwilę. I tam właśnie odnajduje zwłoki jednego ze stałych klientów. Jednocześnie jej uwagę zwracają niecodzienne wydarzenia w domach jej pracodawców, a jakby tego było mało, w mieście zaczyna rosnąć napięcie na tle rasowym. Mimo wysiłków Lily by pozostać na uboczu, wplątuje się w niebezpieczny ciąg wydarzeń...
Króciutka książka, którą szybciutko się czyta. Taki nie do końca kryminał, choć tych wątków jest chyba najwięcej. Mimo, że fabuła obfituje w wydarzenia - jak wybuch bomby - oschła i oszczędna narracja z perspektywy Lily pozbawia czytelnika całego związanego z nimi napięcia. Autorka równie emocjonalnie opisuje sprzątanie przez bohaterkę kolejnego mieszkania jak jej udział w niebezpiecznych wydarzeniach czy nawet romans. 
Okazało się, że klimat to troszkę za mało by stworzyć wciągającą książkę. Czuję się więc nieco rozczarowana, bo liczyłam jednak na więcej.
Moja ocena: 5/10
*****


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...