poniedziałek, 7 grudnia 2015

Po-Mikołajkowe zmiany :)
Mikołaj chyba uznał w tym roku, że nie byłam wystarczająco grzeczna... toteż kilka książkowych prezentów musiałam sprawić sobie sama :) 
Tym samym moja biblioteczka (i ta rzeczywista i ta wirtualna) znów się rozrosła. O ile jeszcze uda mi się wygospodarować trochę czasu na czytanie - nie wyobrażam sobie, że może się nie udać - o tyle na pisanie recenzji już raczej nie. :(
Nie chciałabym całkowicie rezygnować z tego bloga - sama lubię przy jego pomocy wracać pamięcią do książek, które już dawno za mną. Postanowiłam więc - z konieczności - zmienić format swoich wpisów. I tak od dziś w jednym poście zamieszczę krótkie notki dotyczące kilku, a nie jak dotąd jednej, książki. Może w ten sposób uda mi się nadrobić gigantyczne zaległości...Alibi - Sandra Brown

Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 06/ 2015
Ilość stron: 624

Kolejne wydanie jednego z najlepiej ocenianych thrillerów amerykańskiej twórczyni bestsellerów. Głównym bohaterem jest Hammond Cross, odnoszący sukcesy prawnik, kandydat na stanowisko prokuratora okręgowego. Pod wpływem impulsu spędza on popołudnie w wesołym miasteczku, gdzie spotyka piękną nieznajomą. Wzajemna fascynacja prowadzi do wspólnie spędzonej nocy, po której jednak kobieta znika. Jakie jest więc zdziwienie Hammonda, gdy okazuje się ona główną podejrzaną w sprawie zabójstwa wpływowego biznesmena. Czy to co wydawało się zrządzeniem losu może być dokładnie zaplanowaną intrygą mającą zapewnić podejrzanej alibi samego prokuratora? I jak ma postąpić Hammond gdy wyjawienie ich związku na zawsze odsunie go od śledztwa i przekreśli szansę na wymarzony awans. Sprawa jest tym trudniejsza, że kobieta mimo, że podejrzana o morderstwo nie przestaje go fascynować.
Udane połączenie sensacyjnego kryminału z romansem. Wiele zaskakujących zwrotów akcji, które sprawiają, że książkę bardzo szybko się czyta mimo jej pokaźnych rozmiarów. Wzajemne uczucia bohaterów i towarzyszące im emocje sprawiają, że cała sytuacja nabiera jeszcze bardziej dramatycznego charakteru. 
Interesująca, lekka pozycja, dla szukających relaksu w długie zimowe wieczory :)


Moja ocena: 7/10
Zabójcze piękno - Joy Fielding
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 08/2014
Ilość stron:  397Joy Fielding należy do moich ulubionych pisarek. Mam już za sobą lekturę kilku jej książek, i mimo, że wiem już czego  się spodziewać, zawsze mnie one w jakiś sposób zaskakują. Oczywiście pozytywnie. Autorka często decyduje się poruszać w fabułach swych powieści tematy trudne i nietypowe a jednocześnie bardzo ważne. Tak jest i w "Zabójczym pięknie". Pani Fielding prezentuje nam mieszkańców małego amerykańskiego miasteczka, wiodących proste, zwyczajne życie jak miliony innych ludzi w milionach podobnych miasteczek. To jednak tylko pozory. Pod fasadą normalności kryją się rodzinne sekrety, zdrady, kompleksy a nawet zbrodnie. Wszystko to wychodzi na jaw gdy ginie piękna młoda dziewczyna - wydarzenie to wstrząsa całym Torrance, nie na tyle jednak by odmienić zasady regulujące życie miasteczka. Nie mija dużo czasu, gdy ginie kolejna piękna nastolatka, a morderca ma znacznie większe plany...
Świetnie skonstruowana i napisana książka. Zaskakująca i nieprzewidywalna intryga, a do tego szczególna zdolność pisarki by tak zaprezentować postacie, że w którymś momencie każda z nich wydaje się podejrzana. To co jednak najbardziej mi się w "Zabójczym pięknie" podobało, to sposób w jaki autorce udało się uchwycić jak bardzo naszym życiem i postępowaniem żądzą stereotypy i potrzeba społecznej akceptacji.


Moja ocena: 8/10

Podejrzany - Lee Child

Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 02/2015
Ilość stron: 464
 "Podejrzany" to czwarty tom serii, która uczyniła z Lee Childa jednego z najbardziej poczytnych amerykańskich pisarzy. W skład grupy wiernych fanów serii wchodzi ponoć sam Stephen King. I nic dziwnego - główny bohater Jack Reacher to postać o której trudno jest zapomnieć. Inteligentny twardziel, wieczny samotnik i wagabunda, który po wielu latach przepracowanych w żandarmerii wojskowej, przemierza Stany cały swój dobytek mając na grzbiecie. Jest tajemniczy, intrygujący, do bólu racjonalny, a przy tym - co najważniejsze nie sposób się z nim nudzić. W książkach Childa tempo tylko rośnie - ze strony na stronę aż do spektakularnego rozwiązania. W międzyczasie Jack musi stoczyć kilka walk - głównie na pięści, ale także z bronią, zdobyć mnóstwo informacji, rozwiązać kilka zagadek i wykaraskać się z tarapatów, które wydają się nie do przezwyciężenia. 
"Podejrzany" świetnie wpisuje się w te krótką charakterystykę całej serii. Tym razem Jack zostanie zmuszony do podjęcia współpracy z FBI w sprawie mordercy, którego ofiarami padają młode kobiety, z wojskową przeszłością. Ofiary wiele łączy, zwłaszcza spektakularny sposób śmierci - toną we własnej wannie wypełnionej wojskową farbą kryjącą. Co znaczą te wszystkie elementy? I czy zawsze podążający swoimi ścieżkami Reacher zdoła współpracować z agentami prowadzącymi dochodzenie. Zwłaszcza, że ich metody zupełnie go nie przekonują...
"Podjerzany" to jeden z pierwszych tomów liczącej już kilkanaście części serii. Nieco różni się stylowo od późniejszych pozycji, co dla osób, które - jak ja - zaczęły swoją znajomość z Reacherem gdzieś w połowie, może być bardzo ciekawym doświadczeniem. 
Polecam wszystkim fanom dobrej sensacji i kryminału :)

Moja ocena: 7/10

1 komentarz:

  1. Jak dla mnie - pasuje :)
    I do wyzwania też będę zaliczała ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...