wtorek, 22 grudnia 2015

przed siedem


Pół króla - Joe AbercrombieWydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 04/2015
Ilość stron: 400

"Pół króla" będąca pierwszą częścią cyklu "Morze Drzazg" (druga na szczęście już czeka na mojej półce) jest pierwszą książką znanego brytyjskiego pisarza Joe Abercrombie'ego, jaką miałam miałam okazję czytać. I wcale nie dziwię się już, że książki opatrzone tym nazwiskiem cieszą się  popularnością. Ma on bowiem niezwykłą zdolność prezentowania nam swoich historii w taki sposób, że bezwzględnie opanowują one wyobraźnię czytelnika. Tak przynajmniej jest w przypadku "Pół króla".
Książę Yarvi jako młodszy syn panującego nigdy nie miał zasiąść na tronie. Nigdy nie miał też takich ambicji, jako, że jego atrybutami jest inteligencja i spryt, ale nie siła potrzebna do rządzenia krajem. Los nie jest dla niego łaskawy i w ciągu jednego dnia śmierć ojca i brata czyni z niego króla - do czego, wszyscy widzą o tym dobrze, zupełnie się nie nadaje. Sytuacja wymaga od niego nie tylko by pełnił swą rolę, ale by rozpoczął rządy od krwawej zemsty za śmierć najbliższych. Składa więc przysięgę, której spełnienie okaże się jeszcze trudniejsze niż kiedykolwiek przypuszczał.
Prosta fabuła - w zasadzie jednowątkowa, znany motyw króla, który musi przejść prawdziwą metamorfozę by dowieść swej wartości i odzyskać należną mu koronę. Niby nic nowego, a jednak od książki Abercrombie'go po prostu nie da się oderwać. Świetnie skonstruowana, świetnie napisana, klimatyczna i przez swój baśniowy charakter bardzo uniwersalna historia.
Po prostu trzeba przeczytać.
Moja ocena: 8/10
********


Bez wahania - Gregg HurwitzWydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 06/2015
Ilość stron: 512

Nie czytałam wcześniej książek Gregga Hurwitza mimo, że kilka z nich już pojawiło się na naszym rynku. Cieszę się, że "Bez wahania" zwróciło na siebie moją uwagę bo dzięki temu z większa pewnością sięgać będę po pozostałe tytuły tego amerykańskiego autora.
Gregg Hurwitz jest blisko związany z hollywoodzkim środowiskiem filmowym i nic w tym dziwnego, jego książka jest gotowym scenariuszem filmowego thrillera. Mam nadzieję, że ktoś pokusi się o jej ekranizację, bo szkoda by było zaprzepaścić taki potencjał.
Jest takie powiedzenie, że tych, którzy chcą umrzeć śmierć się nie ima. I tak jest też z głównym bohaterem książki. Zamierza popełnić samobójstwo skacząc z wieżowca, a zamiast tego ratuje klientów i pracowników banku przed uzbrojonymi napastnikami. Nie ma przecież nic do stracenia. A przynajmniej tak mu się wydaje do czasu, gdy inicjator nieudanego napadu zagrozi jego byłej żonie i nastoletniej córce. I tak oto wiodący dotąd zwyczajne życie Nate będzie musiał stanąć do nierównej  walki o życie swoich najbliższych.
Fabuła jest prosta i trzeba to przyznać dość schematyczna. Spokojny ojciec rodziny, który musi walczyć w zorganizowaną przestępczością. Niby już było, opowiedziane na tysiące sposobów, ale mimo wszystko motyw ten wciąż ma w sobie ogromny potencjał. Co bowiem tak nas porusza, jak nie Dawid odnoszący zwycięstwo nad Goliatem. A pan Hurwitz pociąga za wszystkie struny by wywołać u czytelnika odpowiednie emocje.
"Bez wahania" należy do tego typu książek, które po prostu świetnie się czyta. Akcja pędzi od pierwszej do ostatniej strony i nawet nie zauważamy, kiedy właściwie dotarliśmy do rozwiązania. I choć da się zarzucić autorowi wtórność i schematyczność to można też  przymknąć na to oko i po prostu cieszyć się lekturą.
Moja ocena: 7/10
*******Naznaczone śmiercią - J. D. RobbWydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 424

Porucznik Eve Dallas na tropie kolejnego mordercy. Mimo, że to już dwudziesta pierwsza (!) książka z serii, to ukrywająca się pod pseudonimem Nora Roberts wciąż potrafi zaskoczyć nas swoją pomysłowością. Tym razem czytelnik będzie miał szanse odczuć, że akcja osadzona została w przyszłości. Technologia odgrywa bowiem ważną rolę w fabule "Naznaczonych śmiercią". Nieugięta pani porucznik będzie musiała zmierzyć się z całkiem nowym dla niej wyzwaniem, by rozwikłać sprawę śmierci cieszących się powszechnym szacunkiem lekarzy ojca i syna -  Icove'ów. Ci wybitni specjaliści chirurgii plastycznej zostali zamordowani w niedługim odstępie czasu, a wszystkie ślady wskazują na tajemniczą piękną kobietę. By dotrzeć do prawdy porucznik Dallas będzie musiała przyjrzeć się bliżej życiu Icove'ów i okaże się, że ci pozornie zwyczajni ludzie skrywają nie jedną szokującą tajemnicę. A nie jest łatwo zaszokować Eve Dallas.
Bardzo intrygujący pomysł na fabułę, który jednocześnie zmusza do pewnej refleksji, na ile na to kim jesteśmy wpływają geny, a ile środowisko i wychowanie. Znany problem bardzo sprytnie wykorzystany jako kanwa kryminalnej historii.
Jak zwykle w przypadku pani Roberts czyta się bardzo szybko i przyjemnie, intryga jest dobrze przemyślana, śledztwo szczegółowo przedstawione, a całość wielokrotnie zaskakuje. Polecam.
Moja ocena: 6/10
****** 
Tom 1   Tom 2   Tom 3   Tom 4   Tom 5   Tom 6   Tom 7Zdradzona - Amy MeredithWydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 208

Czwarty i ostatni już niestety tom, bardzo przyjemnego cyklu "Dotyk ciemności". Po nieco słabszej "Gorączce" miałam nadzieję, na powrót do poziomu pierwszych części i nie zawiodłam się. "Zdradzona" jest bardzo ciekawą kontynuacją przygód nastolatki Eve, która odkryła w sobie moce do walki z demonami. Dotąd zawsze mogła ona liczyć na pomoc swoich nieodłącznych przyjaciół Jess i Luka - jedynych znających prawdę o jej mocach. Wydarzenia w mieście skłaniają jednak cała trójkę do rozważań na temat natury tych mocy, i dziewczyna z przerażeniem odkrywa, że tym razem będzie musiała zmierzyć się z nieprzyjacielem zupełnie sama.
Bardzo żałuję, że to już koniec cyklu i trzeba na zawsze rozstać się z bohaterami, do których zdążyłam się już przywiązać - mimo, że książki nie są zbyt obszerne. Żałuję tym bardziej, że temat dawał autorce jeszcze masę fabularnych możliwości. Może kiedyś jeszcze zdecyduje się ona na kontynuację.
Moja ocena: 6/10
****** 
Tom 1   Tom 2   Tom 3


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...