środa, 16 grudnia 2015

o cztery...

Z przyczyn naturalnych - James Oswald


Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 04/2015
Ilość stron: 396

"Z przyczyn naturalnych" jest debiutancka powieścią brytyjskiego pisarza, który zamierza kontynuować wątek głównego bohatera Anthony'ego McLeana - inspektora edynburskiej policji w kolejnych książkach. Cieszy mnie to, bo tego co dobre nigdy za wiele, a dobrych kryminałów zwłaszcza.
 "Z przyczyn naturalnych" to bardzo udany, mroczny i mocny debiut, na tyle nietypowy, że nie całkiem mieści się w kanonie, zahaczając nieco o horror. Osobiście uważam to za zaletę nie wadę. 
Niedawno mianowanemu inspektorowi powierzone zostaje śledztwo w sprawie zwłok odnalezionych w piwnicach starego budynku. Wszystko wskazuje na to, że ofiarą była młoda dziewczyna, a do zbrodni doszło wiele lat wcześniej. Dla gorliwego policjanta nie ma to jednak znacznie, zamierza odnaleźć sprawców i wymierzyć sprawiedliwość, zwłaszcza, że wydaje się, ze ofiara zginęła w czasie jakiegoś makabrycznego rytuału. Jego śledztwo schodzi jednak na dalszy plan, gdy McLean zostaje skierowany przez przełożonych do pomocy w sprawie zabójstwa wpływowego sędziego, a współpraca z prowadzącym tę sprawę inspektorem nie należy do łatwych...
Bardzo dobra, wciągająca książka w której znalazło się wszystko to, co sprawia, że nie możemy się oderwać. Są wątki bardziej osobiste dotyczące głównego bohatera, są zatargi i problemy w pracy, a przede wszystkim jest mroczna i dość makabryczna zagadka. Jest także bardzo nietypowe rozwiązanie, ale tego już nie zdradzam...
Moja ocena: 7/10
*******


Polowanie - Amy Meredith


Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 240

Druga część z czterotomowej (choć tom to za dużo powiedziane bo książeczki są naprawdę cieniutkie) serii "Dotyk ciemności" autorstwa Amy Meredith. W "Cieniach" poznaliśmy nastoletnią Eve, która niedawno odkryła swoje niezwykłe zdolności - głównie związane z ogniem - a już zdołała pokonać samego księcia demonów, który pojawił się w jej miasteczku. Teraz wydawałoby się, że życie mieszkańców może znów wrócić do normy a sama Eve może znów skupić się na plotkowaniu i robieniu zakupów... otóż nic bardziej mylnego. Demony nie maja zamiaru zrezygnować, a nierozłączna trójka przyjaciół: Eve, Jess i Luke, którzy jako jedyni znają prawdę o rodzaju niebezpieczeństwa, będzie musiała stawić im czoło. 
Bardzo przyjemna kontynuacja, która dorównuje "lekkością" swojej poprzedniczce. Czyta się szybciutko i można przy tym całkiem nieźle się bawić, zwłaszcza gdy ma się ochotę na coś nie wymagające zaangażowania. 
Moja ocena: 6/10
******
Tom 1


Wędrówka - Deborah Harkness


Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 400

"Wędrówka" jest trzecią częścią cyklu "Księga wszystkich dusz", którego bohaterami są: młoda pani doktor nauk - Diana i Matthew Clairmont, tajemniczy wampir. Połączeni uczuciem zakazanym przez zasady regulujące życie innych niż ludzie istot, muszą szukać schronienia w miejscu gdzie nie mogą dosięgnąć ich wrogowie - czyli w przeszłości. Diana jako czarownica wywodząca się z potężnego rodu posiada bowiem gen, który jej taką podróż umożliwia. Mając więc nadzieję, że w przeszłości łatwiej znajdzie nauczycieli, którzy pomogą zrozumieć i okiełznać jej moce, przenosi się wprost... do elżbietańskiej Anglii. Matthew będzie musiał walczyć z demonami własnej przeszłości, Diana zaś szukać odpowiedzi na dręczące ją pytania, nie zapominając przy tym, że za czary grozi stos...
Bardzo interesujący pomysł, ogromna wiedza autorki i dokładność z jaka przedstawia nam realia epoki. Uwielbiam książki o podróżach w czasie nie mogłabym więc nie docenić i tej pozycji, zwłaszcza, że Diana i Matthew już w dwóch poprzednich tomach całkowicie zawładnęli moją wyobraźnią. Musze jednak wspomnieć, że mimo wydawałoby się dużej ilości wątków, tak naprawdę akcja w tej części bardzo zwalnia. Z biegiem czasu bohaterowie zdają się sami zapominać, po co przenieśli się w przeszłość i po prostu żyją spokojnie z dnia na dzień. Poszukiwania manuskryptu w ogóle schodzą na dalszy plan czego niestety nie zastępują żadne inne, równie interesujące wątki. Mówiąc szczerze - mimo sympatii do całej serii - troszkę się nudziłam i mam nadzieję, że ostatnia część wraz z powrotem do teraźniejszości nabierze odpowiedniej dynamiki by ładnie zamknąć całość.
Moja ocena: 6/10
****** 
Tom 1   Tom 2

 

Niebezpieczna gra -Moja ocena: 4/10
****
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...