sobota, 10 sierpnia 2013

Motyw – amnezjaMotyw – amnezja


Niezwykle mnie dziwi i stale zaskakuje w jaki sposób jeden motyw/zdarzenie/wątek może stać się osnową dla wielu, bardzo różnych opowieści. Przykładem niech będzie właśnie amnezja (lub bardziej ogólnie utrata pamięci czasowa lub stała), w filmie motyw ten często ociera się już nawet o kicz, tak często jest wykorzystywany, a w literaturze?
Zacznę swój krótki przegląd od sensacji i thrillerów. Schemat jest najczęściej taki sam: bohater lub bohaterka po utracie pamięci próbuje odtworzyć szczegóły swojego życia, aż odkrywa jakąś traumatyczną historię lub przerażającą prawdę, na przykład, że jest superagentem czyli zabójcą na usługach rządu, jak w przypadku kultowego już Borne'a; ale bywa także nieco mniej dramatycznie, a bardziej refleksyjnie i życiowo. Amnezja jest wszakże motywem, który świetnie się sprawdza w powieściach obyczajowych, romansach, a nawet fantastyce.Tożsamość Bourne'a - Robert Ludlum

 

wydawnictwo: Amber
data wydania: 2004
i 4 inne wydania

 Mężczyzna, który wypadł podczas sztormu za burtę małego trawlera, nie pamięta żadnych faktów ze swojego życia. Pewne okoliczności sugerują, że nie był on zwyczajnym człowiekiem - zbyt wiele osób interesuje się jego poczynaniami, zbyt wielu najemnych morderców usiłuje go zlikwidować. Sprawność, z jaką sobie z nimi radzi, jednoznacznie wskazuje na specjalne przygotowanie, jakie przeszdł. Jego przeznaczeniem jest walka o przeżycie i wyjaśnienie tajemnic przeszłości...
"Tożsamość Bourne'a" należy do najlepszych powieści Roberta Ludluma, pisarza przewyższającego popularnością wszystkich znanych polskiemu czytelnikowi pisarzy gatunku sensacyjnego. Niektórzy twierdzą, że jest to jego najlepsze dzieło, czego pośrednim dowodem kontynuacja w postaci następnych dwóch tomów oraz doskonały film i serial z Richardem Chamberlainem, cieszący się ogromnym powodzeniem na całym świecie.


Amnezja - Gregg Hurwitzwydawnictwo: Albatros
data wydania: 2010

 Pewnego dnia autor kryminałów, Drew Danner, budzi się w szpitalu po trepanacji czaszki. Dowiaduje się, że usunięto mu guz mózgu. Niczego nie pamięta. Niczego nie pamięta. Nie jest w stanie przypomnieć sobie ani ostatniego dnia ani tygodnia. Nie pamięta także, że znależiono go z nożem w reku, po ataku padaczki, leżącego na ciele zamordowanej byłej narzeczonej. Czy jest winny? - tego nie wie nawet on. Gdy sąd uznaje, że na skutek chwilowej niepoczytalności nie może ponosić winy za zabójstwo które popełnił, Drew postanawia zrekonstruować swoją zaginioną przeszłość. Wkrótce w podobnych okolicznościach ginie kolejna kobieta....Amnezja - Lisa Unger


wydawnictwo: Świat książki
data wydania: 9 lutego 2011 
Czy można uciec od samej siebie? Jak wymazać upiorne zdarzenia z przeszłości? Annie, z pozoru szczęśliwa żona i matka, robi wszystko, by otoczenie uważało ją za zimną i wyniosłą. Próbuje w ten sposób ukryć nagłe ataki paniki, ostatnio znów coraz częstsze. Co ma do ukrycia? Co trzyma w skrytce wyciętej w tapicerce łóżka? O kim jej czuły mąż i ojciec mówią „uspokój się, on nie żyje”, gdy Annie ma gorszy dzień? Powoli poznajemy niezwykłe losy bohaterki, która jeszcze nie wie, że koszmar prześladujący ją w snach zapuka do jej drzwi... Świetna powieść o demonach uzależnienia od drugiego człowieka.
 Zanim zasnę - S. J. Watson
wydawnictwo: Sonia Draga
data wydania: 2012

Christine budzi się co rano w obcym łóżku u boku obcego mężczyzny. W lustrze widzi twarz...nieznajomej kobiety, dużo starszej od niej. I co rano się dowiaduje, że to jej twarz, jej mąż, jej łóżko. Że przed dwudziestu laty na skutek wypadku straciła zdolność zapamiętywania. Co rano przeżywa wstrząs, co rano musi się z nim godzić. Jej życie wydaje się tragicznie proste. Powoli jednak okazuje się, że ta prostota jest pozorna. Że Christine ma na przykład swojego neurologa, o którym nie wie jej mąż, że prowadzi pamiętnik, dzięki któremu może częściowo zapełnić luki w pamięci. Kobietę zaczyna niepokoić jej całkowita zależność od męża. Okazuje się, że ma jakieś inne wspomnienia niż te, które co rano pieczołowicie mąż odtwarza. Christine zaczyna stawiać nowe pytania – jak wyglądał jej wypadek, dlaczego nie mają dzieci, co się stało z jej przyjaciółką. Im bardziej się zbliża do prawdy, tym bardziej niewiarygodna się ona staje. 
Kilka dni z życia Alice - Liane Moriarty

 

 
 wydawnictwo: Prószyńki i S-ka
data wydania: 2011 
 A gdyby ktoś wymazał z twojej pamięci dziesięć najważniejszych lat życia?
Alice Love, radosna i żywiołowa dwudziestodziewięciolatka, ma wszystko, o czym zawsze marzyła – własny dom, kochającego męża Nicka i dziecko w drodze. Wszystko zmienia się, gdy odzyskuje przytomność po wypadku na siłowni. Dowiaduje się, że ma 39 lat, jest matką trójki dzieci i właśnie rozwodzi się z Nickiem. Jest zdezorientowana i przerażona – nie potrafi sobie przypomnieć ostatnich dziesięciu lat swojego życia. Co więcej, Alice nie lubi nowej siebie – płytkiej materialistki.
Czy zdoła odzyskać utracone wspomnienia i uratować małżeństwo? Czy odkryje kim jest tajemnicza Gina, o której wszyscy boją się wspomnieć?


Depozyt - Joanna Chmielewska


wydawnictwo: Kobra Media
data wydania: 24 czerwca 2009 
  Czytelnik znajdzie tutaj sensację, intrygę, dużą dawkę doskonałego humoru, a przede wszystkim wspaniałą zabawę.
Bohater nowej powieści Joanny Chmielewskiej zrobił doskonały interes, który przyniósł mu olbrzymie zyski, niestety wkrótce traci pamięć. Z czasem odnajduje ukryty depozyt trafiając równocześnie na ślady pozwalające przywrócić mu pamięć. Jak zwykle pełna humoru, wartka i zaskakująca akcja.
Strach absolutny - Lisa Jackson


wydawnictwo: Amber
data wydania: 2007
 Studentka psychologii Eve Renner rozpaczliwie usiłuje przypomnieć sobie tę noc, kiedy ktoś do niej strzelał. I była świadkiem zabójstwa. Teraz cierpi na amnezję.
Ale wie, że seria ponurych zbrodni, jakie wstrząsają Nowym Orleanem, ma coś wspólnego z przeszłością starego szpitala psychiatrycznego. I że to ona sama może być następną ofiarą. Musi uprzedzić ruch mordercy.
A nie może zaufać nikomu - nawet człowiekowi, którego kocha.

Pamiętasz mnie? - Sophie Kinsella


wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: 2009
 Śmiesząca do łez powieść obyczajowa autorki książek o przygodach „zakupoholiczki”. Lexi budzi się w szpitalu po wypadku samochodowym. Myśli, że wciąż jest rok 2004, ma dwadzieścia pięć lat, krzywe zęby, a jej życie uczuciowe i zawodowe to kompletna katastrofa. Tymczasem jest rok 2007 ma proste zęby, jest szefową swego działu i w dodatku mężatką, mieszkającą we wspaniałym domu! Czy jednak na pewno o takim życiu właśnie marzyła? Opowieść o spełnianiu marzeń i o tym, że zawsze należy być sobą.

 Dziewięciu książąt Amberu - Roger Zelaznywydawnictwo: Zysk i S-ka
data wydania: 1999 
 Zesłany do Cieni poprzez czas i przestrzeń bohater budzi się pewnego dnia w szpitalu na Ziemi. Nie pamięta własnej przeszłości, lecz wie, że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Wysłannicy Amberu usiłują powstrzymać Corwina - prawowiernego spadkobiercę tronu - przed powrotem do prawdziwego świata, gdyż zgodnie z prawem musi on najpierw uporać się z niezwykłą rzeczywistością oraz pokonać demonicznych morderców. Największymi i najgroźniejszymi przeciwnikami okazują się jednak członkowie rodziny królewskiej. Mimo więzów krwi snują intrygi przeciw sobie i nie przebierają w środkach w walce o tron Amberu.
Pieczara gromów - Dean Koontz


wydawnictwo: Amber
data wydania: 1993
To miejsce bestialskiego mordu. Na oczach Susan Thorton ginie z rąk szkolnych kolegów jej chłopak.
W kilka lat później zbrodniarze ponoszą tragiczną śmierć.
W kilkanaście lat później Susan zapada na amnezję.
Z mroków niepamięci powstają - jak żywi - zabójcy...
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...