środa, 20 lutego 2013

Oszukana - Sarah Smith, Kate Snell

 

Oszukana - Sarah Smith, Kate Snell

Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 342Ta książka jest naprawdę wstrząsająca. Nie jako historia sama w sobie, ale jako historia, która wydarzyła się naprawdę.
Treść książki to opowiadana częściowo przez samą Sarah Smith historia wielkiego oszustwa, którego ofiarą  padła wraz z dwójką przyjaciół ze studiów, kiedy wmówiono im, że grozi im niewyobrażalne niebezpieczeństwo ze strony IRA. Przerażeni i pełni obaw o własne życie i życie swoich najbliższych skrupulatnie stosują się do poleceń osoby, która jak twierdzi próbuje zapewnić im bezpieczeństwo, a faktycznie wyłudza od nich i rodzin ogromne sumy a ich samych poddaje coraz to bardziej despotycznej i poniżającej kontroli. Po miesiącach i latach życia w niepewności i strachu nie chcą już nawet uwierzyć, że stali się ofiarami wielkiej manipulacji. Konsekwencje dopuszczenia do siebie prawdy wydają się zbyt przerażające. 
Tak, ta książka jest poruszająca i pełna napięcia, mimo, że od pierwszych storn wiemy co się wydarzy i jak się skończy. Autorki postawiły sobie jednak za zadanie nie zaskakiwanie nas nagłymi zwrotami akcji, ale próbę wyjaśnienia i opisania jak to mogło się stać, że dorośli przecież ludzie pozwolili uczynić ze swego życia piekło, nie kwestionując niczego. Czy to  się im udało?
Przyznam, że w mojej ocenie nie do końca. Być może dlatego, że miałam spore problemy z identyfikowaniem się z narratorką. Skąpe opisy jej przeżyć są niewiarygodne i pozbawione głębi. Jak mamy wczuć się w tragizm jej losów skoro zostajemy zasypani całą masą bardzo suchych faktów. Nie czujemy jej zmęczenia, jej żalu, jej bólu co najwyżej jej bezwolność i obojętność. Być może są to główne emocje jakie jej towarzyszyły, ale mówimy przecież o dziesięciu latach - nie mogą być jedyne. 
W całą tę historię trudno jest uwierzyć, zapewne dlatego jest tak wstrząsająca. Kolejne kłamstwa i oszustwa nawet dla czytelnika stają się z każdą kolejną strona coraz bardziej męczące. Autorki przestawiając nam tak dokładnie kolejne poczynania  Roberta Freegarda chciałby być zapewne jak najbardziej wierne prawdzie, ale kompozycyjnie i literacko książka sporo na tym traci i staje się nużąca.
Polecam mimo wszystko. Książka Shary Smith i Kate Snell odkrywa przed nami nowy, zupełnie nieznany wymiar okrucieństwa i piekła jakie jedni ludzie mogą urządzić drugim. Ja w każdym razie jeszcze długo będę się zastanawiać jak to wszystko mogło się stać i czy Robert Freegard sam wierzył we własne iluzje?

Moja ocena:

7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...