czwartek, 23 maja 2013

Upadli - Lauren Kate

Upadli - Lauren Kate


Wydawnictwo: MAG
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 480Pierwszą część cyklu „Upadli” pod tym samym tytułem, przeczytała już jakiś czas temu, teraz gdy w ręce wpadły mi pozostałe trzy tomy postanowiłam wrócić i przejrzeć tę książkę jeszcze raz. Pamiętam, że wtedy uznałam ją za jedną z wielu opowieści typu paranolmar romance, której bohaterami są nastolatki i właśnie głównie z myślą o  nastolatkach napisaną. Prosta, lekka historia o miłości silniejszej niż życie, śmierć i wszystkie niebiańskie czy piekielne prawa.
Lucy jest zwyczajną dziewczyną na którą spadło w ostatnim czasie sporo nieszczęść, co zaprowadziło ją za próg poprawczaka, a w każdym razie szkoły o zaostrzonym rygorze przeznaczonej dla młodzieży sprawiającej kłopoty. Sama Lucy oczywiście zupełnie tam nie pasuje i z trudem stara się dostosować. Wszystko zmienia się gdy na jej drodze staje dwóch chłopaków: sympatyczny i opiekuńczy Cam oraz niedostępny i tajemniczy Daniel. I choć Cam wydaje się spełnieniem wszystkich dziewczęcych marzeń to właśnie Daniel staje się obiektem każdej myśli, spojrzenia i marzenia Lucy od których to nie jest w stanie się uwolnić mimo wyraźniej niechęci samego chłopaka. Sytuacja znacznie się komplikuje, gdy Lucy coraz głębiej doświadcza obecności „cieni” i innych rzeczy, których w żaden sposób wiedzieć i odczuwać nie powinna.
Pewną wadą książki jest prezentacja całej fabuły z punktu widzenia Lucy, to jej towarzyszymy każdego dnia niezależnie od tego co robi, z kim rozmawia i co myśli. A myśli wyłącznie o Danielu, a jeśli nie o Danielu to o Camie. I tak bez przerwy :(
Mimo wszelkich niedostatków fabuły miejscami bardzo naiwnej Lauren Kate udało się stworzyć w swojej książce ten specyficzny klimat – duszna Georgia przesiąknięta aurą nadnaturalności – rekompensuje on wszystkie poważniejsze braki. A przynajmniej większość. Myślę, że właśnie ten klimat jest tym co zapewniło sukces całej sadze o upadłych aniołach.  
Jeśli więc ktoś ma ochotę na lekką ale wciągającą lekturę i z zasady nie spodziewa się czegoś bardzo innowacyjnego czy ambitnego, to „Upadli” pani Kate mogą okazać się bardzo dobrym wyborem na spędzenie kilku przyjemnych godzin. 

Moja ocena:
5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...