wtorek, 10 lutego 2015

Huśtawka - Deborah Moggach


Huśtawka - Deborah Moggach
Wydawnictwo: C&T
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 256
Nie słyszałam wcześniej ani o książce „Hustawka” ani o jej autorce - Deborah Moggach. Gdy więc książka wpadła mi w ręce po prostu zaczęłam czytać niczego się nie spodziewając i niczego w zasadzie nie oczekując. Czasami fajnie jest się dać zaskoczyć. „Huśtawka” bez wątpienia mnie zaskoczyła i to bardzo pozytywnie. To niezwykła opowieść o pewnej zwykłej rodzinie, na którą spada nieszczęście, które odtąd zaważy na życiu wszystkich jej członków. Jest to jednak także historia o tym jak łatwo można przekroczyć granicę zła i jak wiele niespodzianek może przynieść los.

Hannah Price jest trochę zbuntowaną nastolatką, zamkniętą w sobie, zakompleksioną i zazdrosną o ładniejszą i faworyzowaną przez rodziców młodszą siostrę – energiczną Becky. Rodzice Hannah to dość zamożni londyńczycy, nie milionerzy, ale już nie biedni. Do sukcesu doszli ciężką pracą, której poświęcają niemal całą swą uwagę. On jest właścicielem firmy zajmującej się alarmami, ona jest dekoratorką wnętrz. Ich najstarszy syn Theo jest pełnym pasji studentem szkoły filmowej. Ot, zwyczajna szczęśliwa rodzina. Szczęśliwa do momentu aż ktoś uznał ich przypadkową wygraną na loterii za nadmiar szczęścia i postanowił odebrać jego część. Hannah zostaje porwana a kwota, jaką wyznaczono na okup za jej powrót zabierze rodzinie Priceów wszystko – prace, dom, bezpieczeństwo i gwarancje na pewną przyszłość. Jaką podejmą decyzję? I czy będą umieli żyć z jej konsekwencjami?

Pricowie to jednak jeszcze nie wszyscy bohaterowie tej historii. Niejako po drugiej stronie istnieje para: Jon i Eva. Sprawcy, których rozwój wypadków także zaskoczy…

Nie będę więcej zdradzać. To jest naprawdę świetna książka. Jej głównym atutem oprócz fabuły są świetnie nakreślone sylwetki postaci – wszyscy oni są bardzo autentyczni i bardzo ludzcy. A autorce udało się udowodnić jak zaledwie jedno wydarzenie może wywrócić cały poukładany świat do góry nogami i to bezpowrotnie.


Po prostu polecam. Książka jest niewielka i bardzo szybko się czyta. Warto zapamiętać i sięgnąć. 

Moja ocena:
7/10

1 komentarz:

  1. Zapamiętam na pewno, bo zapowiada się ciekawa lektura :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...