sobota, 28 czerwca 2014

W pułapce - A.J. Cross


W pułapce - A.J. CrossWydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 496 Dałam się skusić tej książce ze względu na cykl wydawniczy w którym się ukazała. Ładne wydanie i intrygujący opis na okładce sprawił, że niemal od razu zabrałam się za czytanie, gdy tylko książka wpadła mi w ręce. I z żalem musze przyznać, że spotkało mnie jedno z największych książkowych rozczarowań, nawet biorąc pod uwagę, że ze względu na to, że to debiut pani Cross w roli pisarza, nie spodziewałam się przecież cudów.

Tematyka jest dość tradycyjna. Młoda pani psycholog będąca już jednak uznaną specjalistką od profilowania przestępców pomaga miejscowej policji w śledztwie w sprawie kilku morderstw. Za najciekawsze uznałam jednak to, że autorka sama zajmuje się dokładnie tym co stworzoną przez nią bohaterka, liczyłam więc na wciągającą fabułę podbudowaną masą fachowej, rzetelnej wiedzy.

Niestety to, co uznałam za najciekawsze okazało się najsłabszym punktem książki. Być może prani Cross tak bardzo bała się, że będzie ze stworzoną przez siebie postacią utożsamiania, że uczyniła z niej niezwykle irytujące wcielenie cnót wszelkich. Tylko pani doktor „błyskotliwa” – jaki podaje opis na okładce – Kate Hudson wszystko wie i rozumie, tylko ona może rozwiązać sprawę, tylko ona nigdy się nie myli nawet w opinii o własnej omylności i tylko ona bezwzględnie reprezentuje dobro podczas gdy motywy reszty świata są zawsze  skażone. Tego po prostu nie da się czytać.

 Jeszcze nie spotkałam się z książką w której główna postać tak bardzo przeważałaby na odbiorze całej treści, bo choć sama kryminalna intryga jest w zasadzie znośna i można jej co najwyżej zarzucić przewidywalność, to cała książka wypada niezwykle słabo.

Także wątki poboczne, które najczęściej nadają prezentowanej historii głębi i wzbogacają obraz sytuacji i charakterystykę postaci pozostawiają wiele do życzenia głównie dlatego, że ograniczają się do opisania sytuacji domowej Kate i jej sporów  z dorastająca córką. Interesujące jest tylko to, że czytając te fragmenty mimowolnie kibicuje się nastolatce, jakkolwiek „rozsądne” jest to co komunikuje jej matka.


Pani Cross jest być może bardzo utalentowanym psychologiem sądowym, ale jej umiejętności pisarskie pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. Intryga jest przewidywalna, napięcia nie ma w ogóle, a cała warstwa psychologiczna jest bardzo ogólnikowa podbudowana masą frazesów.  Jak dla mnie to bardzo słaby debiut. 

Moja ocena:
4/10

Książka przeczytana w ramach wyzwań: Czytam Opasłe Tomiska

3 komentarze:

  1. Czyli kolejny dowód na to, że pisanie książek nie jest dla każdego ;) Dzięki - już wiem co omijać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przewidywalność... nie lubię. I ogółem widzę, że nie warto.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdecydowanie po nią nie sięgnę. Choć okładka jest zachęcająca :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...