czwartek, 1 października 2015

Niebezpieczny dar - Marcus Sakey


Niebezpieczny dar - Marcus Sakey
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Nick Cooper (tom 1)
Rok wydania: 2015
Rok pierwszego wydania: 2013
Ilość stron: 488
Potwornie wciągająca książka.

Nie znałam dotąd twórczości Marcusa Sakeya, choć wydał on już kilka powieści. Jeśli wszystkie są równie wciągające jak „Niebezpieczny dar” to czeka mnie sporo nieprzespanych nocy.

Sięgnęłam po „Niebezpieczny dar” głównie dlatego, że miałam po prostu ku temu okazję, nie wiedziała czego się po niej spodziewać bo mówiąc szczerze nawet nie przeczytałam opisu z okładki. Po prostu zaczęłam czytać i znalazłam się w samym środku alternatywnego świata w którym obok „zwyczajnych” ludzi żyją także obdarzeni wieloma paranormalnymi umiejętnościami. Zdolności są różne od całkiem niewinnych jak operowanie ogromnymi liczbami, dostrzeganie wzorów czy sekwencji, absolutna pamięć, po dużo bardziej skomplikowane jak czytanie w myślach, świadomość kłamstwa, czy zdolności manipulacyjne.

Główny bohater Nick Cooper potrafi dostrzegać wzorce zachowań ludzi i na tej podstawie przewidzieć ich kolejne posunięcia. Czyni go to wyjątkowo skutecznym agentem rządowym, pracownikiem instytucji zajmującej się ściganiem obdarzonych, którzy w niewłaściwy sposób wykorzystali swój dar. Sytuacja jest więc dość skomplikowana bowiem społeczeństwo wciąż próbuje oswoić się z istnieniem obdarzonych, dochodzi do licznych incydentów i wojna wydaje się być tylko kwestią czasu. I choć Nick żyje w świecie pełnym wątpliwości to jedno jest dla niego pewne – musi schwytać Johna Smitha- terrorystę, który przeprowadził bezwzględny zamach w jednej z restauracji Manhattanu. Poszukiwania zawiodą go jednak w zupełnie inne miejsce niż się spodziewał, a odpowiedzi jakie uzyska sprawią, że będzie musiał jeszcze raz zdefiniować wszystkie swoje priorytety.

Książkę Sakeya świetnie się czyta. Historia wciąga nas do tego niezwykłego świata, gdzie nie ma ani prostych pytań ani prostych odpowiedzi. Wielkie brawa dla autora właśnie za to, że udało mu się tak nakreślić obraz sytuacji byśmy zdawali sobie sprawę jak różnorodne postawy można przyjąć wobec problemu. Ciekawym elementem są krótkie fragmenty wycinków prasowych, wywiadów, internetowych forów czy reklam, które pozwalają nam spojrzeć na problem z szerszej perspektywy. Bardzo fajny zabieg.

Gdy już jednak skończy się czytać i nieco ochłonie po ogromie akcji i emocji, trzeba zauważyć, że książka niestety nie pozbawiona jest wad. Pierwszą jest postać samego głównego bohatera – samotnego żołnierza chcącego uratować świat. Brzmi znajomo prawda? No właśnie, wrażenie pogłębia się jeszcze bardziej zwłaszcza, że Cooper niestety jest trochę nijaki, szkoda, że nie ma jakichś wyraźniejszych cech charakteru. Pozwoliłoby to czytelnikowi na nawiązanie jakiejś więzi – sympatii, czy choćby uczucia irytacji. A tak nic. Druga sprawa to dość przewidywalna fabuła, właściwie wiemy co się wydarzy i tylko jak się to odbędzie stanowi dla nas zagadkę.

Podczas lektury nie ma to jednak większego znaczenia – i tak nie jesteśmy w stanie się oderwać. Ja w każdym razie nie byłam. 

Moja ocena:
7/10


Cykl "Nick Cooper"

  • Niebezpieczny dar (tom: 1)
  • Lepszy świat (tom: 2)

1 komentarz:

  1. Ten gatunek wolę oglądać niż czytać, więc raczej nie poznam się bliżej z tą książka, ale fajnie że Ci się podobała :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...