środa, 14 października 2015

Zabij, jeśli potrafisz! - Susanne Mischke


Zabij, jeśli potrafisz! - Susanne Mischke
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2014
Rok pierwszego wydania: 2013
Ilość stron: 432

Susanne Mischke jest niemiecką pisarką i scenarzystką, która specjalizuje się w kryminałach i książkach dla młodzieży. Niestety, żadna z jej książek nie została wydana na naszym rynku. A w każdym razie żadna aż do „Zabij, jeśli potrafisz!”.

Tinka Hansson to młoda matka, której przytrafia się najgorszy koszmar każdego rodzica. Wystarcza chwila nieuwagi podczas zakupów a wózek z jej śpiącą córką znika. Nikt w zatłoczonej hali nie zwrócił na nic uwagi, nie ma świadków, nie ma kamer, nie ma śladów, tropów ani poszlak. Zaplanowana akcja, czy dzieło przypadku? Mijają cztery lata, a prowadzący śledztwo Gregor Forsberg wciąż tego nie wie. Wszystko się zmienia, gdy pogodzony już ze stratą ojciec dziecka dostaje tajemniczy list w którym ktoś twierdzi, że wie gdzie jest mała Lucy. Czego chce w zamian? Jak daleko są w stanie posunąć się rodzice by odzyskać swoje dziecko?

Historia oprócz głównego ma także kilka pobocznych wątków i kilku bohaterów połączonych ze sobą zawiłym gąszczem zależności. Rozplątywaniem tej właśnie misternej sieci zajmuje się czytelnik chcący dociec prawdy. I choć jest to dosyć zajmujące, to przyznam, że czasami miałam wrażenie, że autorka trochę za bardzo chciała wszystko „udziwnić” i książka straciła przy tym na wrażeniu autentyczności.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że „Zabij jeśli potrafisz!” jest dokładnie przemyślanym i misternie skonstruowanym thrillerem. Czyta się całkiem przyjemnie, choć przyznaję, że tępo wydarzeń nie jest powalające i czasem trzeba czekać, aż bohaterowie odkryją coś, co dla czytelnika jest już od dawana oczywiste. Dotyczy to głównie zakończenia, którym wbrew wszelkim tradycjom gatunku, autorka postanowiła nas jednak nie zaskakiwać :)

Reasumując. Przyjemna książka i ciekawa historia, która być może nie zachwyci, ale i nie rozczaruje. 

Moja ocena:
6/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...