poniedziałek, 12 października 2015

Domek z piernika - Carin Gerhardesen


Domek z piernika - Carin Gerhardesen
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Conny Sjoberg / Hammarby (tom 1)
Rok wydania: 2012
Rok pierwszego wydania: 2008
Ilość stron: 368
„Domek z piernika” to zaskakująca i intrygująca książka, która porusza bardzo trudny i kontrowersyjny temat. Wszyscy wiemy, że dzieci potrafią być okrutne. Ale większość z nas łączy to okrucieństwo z naiwnością i niewinnością, dzieci bywają bezwzględne w swej absolutnej szczerości nie rozumieją wagi swych czynów ani ich konsekwencji. Nasuwa to jednak szereg pytań, kto bowiem ponosi odpowiedzialność za ich czyny – one same, ich rodzice, opiekunowie, a może to po prostu kolej rzeczy z którą trzeba się pogodzić?

Dużo mówi się ostatnio w mediach o przemocy w szkole, o przypadkach znęcania się, zastraszania, szykanowania, obrażania, molestowania uczniów przez innych uczniów. Często takie historie kończą się tragicznie. Autorka „Domku z piernika” porusza jednak troszkę inny problem snuje swoją opowieść  opierając się na przypadku bardzo małych dzieci – przedszkolaków. O ile o nastoletni dręczyciele nie budzą wątpliwości co do świadomości podejmowanych czynów, to czy można o cokolwiek obwiniać przedszkolaki? To nawet śmiesznie brzmi, prawda? Dla kogoś kto stał się ofiara dziecięcych szykan już chyba nie.

Conny Sjöberg z policji w Hammarby w Szwecji prowadzi śledztwo w sprawie kilku brutalnych morderstw, których ofiary na pierwszy rzut oka zupełnie nic nie łączy. Pochodzą z różnych środowisk, mieszkają w różnych miastach, obracają się w różnych kręgach. A jednak stały się ofiarami osobistej wendety szaleńca, którego motywy pozostają tajemnicą.

Jest to pierwsza książka z Conny Sjöbergiem, która rozpoczyna cały cykl. I jest to „debiut” bardzo udany. Autorka oprócz bardzo ciekawego tematu pokusiła się także o wiele splątanych wątków, kilka zwrotów akcji i nawet kilka niespodzianek. A to naprawdę coś zważywszy na to, że książka zawiera także fragmenty w których możemy popatrzeć na świat oczami mordercy i jego motywy są nam od początku znane.

Mnie osobiście najbardziej podobał się wątek dotyczące przedszkolanki. Po raz kolejny uświadomił mi jak niewiele trzeba by doprowadzić do tragedii. Czasami wystarczy nie robić zupełnie nic. Obojętność i bierność też jest zbrodnią wobec ofiar.

Polecam, bo „Domek z piernika” to bardzo dobra książka, rzadko kiedy kryminał tak bardzo zmusza do refleksji. 

Moja ocena:
7/10


Cykl "Hammarby"

  • Domek z piernika (tom: 1)
  • Najmroczniejsza ciemność (tom: 2)
  • Kołysanka na śmierć (tom: 3)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...