czwartek, 8 października 2015

Nocny - Emily Barr


Nocny - Emily Barr

Wydawnictwo: W. A. B. 
Rok wydania: 2015
Rok pierwszego wydania: 2013
Ilość stron: 415
Emily Barr jest brytyjską autorką, która zrezygnowała z pracy jako dziennikarka by poświęcić się realizacji marzenia jakim było pisanie. Dotąd wydała kilkanaście książek, które niestety nie ukazały się na naszym rynku. Wyjątek stanowi powieść „Bagaż”, oraz jej ostatnie dzieło „Nocny”.

         „Nocny” łączy w sobie cechy powieści obyczajowej z elementami thrillera. W takich właśnie proporcjach. Poznajemy Larę i jej męża, ich sytuację życiową, przyjaciół, znajomych i rodzinę. Towarzyszymy im podczas zmian jakie następują w ich życiu gdy Lara podejmuje pracę i decyduje się dojeżdżać do odległego Londynu. Mamy okazję „poprzebywać” w jej towarzystwie i poznać jej uczucia i przemyślenia. A dopiero wtedy – po kilkuset stronach – obserwujemy jak Lara po raz ostatni wsiada do nocnego do Kornwalii. I już z niego nie wysiada. Znika a w jednym z wagonów podróżni odkrywają ciało jednego z pasażerów. I tak Lara w ciągu kilku godzin z zaginionej staje się podejrzaną. Dopiero tutaj zaczyna się obiecany thriller.

Nie jest to z mojej strony zarzut, autorka miała taki a nie inny pomysł na książkę. Prawda wygląda jednak tak, że pierwsza połowa jest zupełnie różna od drugiej mimo, że to wciąż ta sama historia. I choć pierwsza część o charakterze powieści obyczajowej jest naprawdę dobrze napisana, to nie jest to jednak mój ulubiony gatunek i niewiele brakowało a odłożyłabym książkę przed dotarciem do wszystkiego co naprawdę dobre.

„Nocny” jest książką, którą przyjemnie się czyta. Autorka sprawnie posługuje się słowem co sprawia, że nawet te „nudniejsze” fragmentu zbytnio nam nie ciążą. Co do samej zagadki i elementów thrillera to pomysł na fabułę jest naprawdę ciekawy i choć nie zaskoczyło mnie rozwiązanie, to nie odebrało mi to też przyjemności lektury. Nie jest to jednak książka w której czytelnikowi towarzyszyłoby napięcie nie pozwalające się oderwać, czy jakieś silne emocje. Nie ma nawet tak charakterystycznego dla kryminałów czy thrillerów mrocznego klimatu. Trochę mi tego wszystkiego brakowało.


Podsumowując: sądzę, że wady i zalety właściwie się nawzajem znoszą co sprawia, że „Nocny” Emily Barr jest dobrą, przyjemną książką. I nic poza tym. 

Moja ocena:
6/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...