sobota, 12 lipca 2014

Grand Avenue - Joy Fielding


Grand Avenue - Joy Fielding
Wydawnictwo: Książnica
Rok wydania: 2003
Ilość stron: 380
Joy Fielding jest jedną z moich ulubionych autorek. Urzekł mnie styl w jakim pisze, niewymuszona lekkość, swoboda, poczucie humoru a jednocześnie dokładność i głębia z jaką prezentuje nam swoje opowieści. Jej bohaterowie są zawsze prawdziwi, naturalni i zwyczajni – w tym sensie, że każdy może odnaleźć w nich cząstkę siebie samego. Gdy tylko nadarzy się możliwość sięgam po książki Joy Fielding bo zawsze mnie one poruszają nawet gdy tak jak w przypadku „Grnad Avenue” opisują „normalne” życie kilku przyjaciółek i ich rodzin.

Viki jest piękną, bardzo ambitna młodą prawniczką, która wie czego chce i zawsze to dostaje nawet gdy jest to ojciec jej szkolnej sympatii. Małżeństwo z dużo starszym od siebie mężczyzną, to nie jedyny skandal, który wywoła. Viki lubi szokować, lubi też wygrywać, ale mimo wszystko zawsze znajdzie czas by pomóc trzem swoim najlepszym przyjaciółkom, wesprzeć radą czy prawną pomocą. Taka jest Viki.

Susan jest jej przeciwieństwem i łączy je tylko wyższe wykształcenie. To spokojna, opanowana młoda matka, która twardo stąpa po ziemi. Żona równie spokojnego, dobrodusznego lekarza, i matka dwóch stale kłócących się córek. Taka jest Susan.

Chris jest przede wszystkim ofiarą. Zastraszana i zupełnie zdominowana przez męża, próbuje ułożyć swoje życie stale wymagając od siebie samej więcej. Przyjaźń z pozostałymi kobietami to dla niej jedyne źródło radości w codziennej pogoni o zyskanie aprobaty męża i trójki dzieci. Taka jest Chris.

Barbara jest starzejąca się pięknością, którą przeraża upływ czasu. Jej największym życiowym osiągnięciem jest tytuł drugiej vice miss Cincinnati oraz małżeństwo z przystojnym profesorem psychologii. Zachowanie młodzieńczego wyglądu wymaga od niej z każdym rokiem coraz więcej, ale nie zamyka jej na innych. Poświęca swój czas ukochanej córce oraz nieustannie troszczy się o przyjaciółki. Taka jest Barbara.

Joy Fielding ukazuje nam aż dwadzieścia trzy lata z życia tych kobiet i ich rodzin. Kochają, nienawidzą, wychowują dzieci, zdradzają,  rozwodzą się, tracą lub zyskują pracę. Ot, życie w całej swej nieprzewidywalności. Niby więc nic interesującego, a jednak sposób w jaki autorka nam tę historię przedstawiła nie pozwala się oderwać. Porusza mnóstwo ważnych, bardzo kobiecych tematów, bo to książka dla kobiet. O prawdziwej, prostej lecz niezwykłej kobiecej przyjaźni.

Nie jest to jednak książka stricte obyczajowa. Jak to zwykle u Fielding pojawił się także wątek kryminalny, który znacznie urozmaicił całość. I choć sama uważam, że dynamika wiele by zyskała, gdyby motyw ten autorka umieściła bliżej środka niż końca książki, to muszę przyznać, że dałam się zaskoczyć i zupełnie się czegoś takiego nie spodziewałam. :)

Cóż tu dużo mówić. Po prostu świetna książka. 

Moja ocena:
8/10

 Książka przeczytana w ramach wyzwań: Klucznik oraz grunt to okładka

2 komentarze:

  1. Fielding - oj lubię tę autorkę! Skoro piszesz, że książka świetna to poszukam, ale gdzie ją znajdę, chyba dośc dawno wydana prawda?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydana jedenaście lat temu, a więc już niestety do dostania tylko w bibliotekach i antykwariatach lub - jak w moim przypadku - u uczynnej koleżanki :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...