czwartek, 19 grudnia 2013

Nazajutrz - Lisa Jackson

 

Nazajutrz - Lisa JacksonWydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2004
Ilość stron: 324
Pani Jackson pisze swoje powieści cyklami, w tym sensie, że fabułę poszczególnych tomów często łączy miejsce w którym całość się rozgrywa, na przykład Nowy Orlean do którego autorka ma wyraźną słabość – i dobrze, bo to niezwykłe miasto gdzie stykają i przenikają się wzajemnie różne kultury. Także bohaterowie są w książkach pani Jackson „przechodni” pojawiają się w różnych tomach cyklu, a czasem nawet osobnych seriach. „Nazajutrz” o którą to książkę teraz mi chodzi, jest teoretycznie drugim (i jak dotąd ostatnim) tomem cyklu Savannah (pierwszym była „Noc tajemnic”), ale równie dobrze wpisuje się w całą (liczącą już siedem tomów) serię o Nowym Orleanie. Można się pogubić, wiem. Dla tych jednak, którzy nie planują zapoznać się z całymi cyklami autorstwa pani Jackson, ale chcą po prostu przeczytać jakiś przyjemny :) psychologiczny thriller, w zasadzie chronologia nie ma żadnego znaczenia. Każda z książek jest zamkniętą, spójną całością i nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć czytać od dowolnej powieści.
Lisa Jackson ma charakterystyczny sposób pisania i trzyma się go bardzo konsekwentnie. To co zwróciło moją uwagę na całą jej twórczość to właśnie miejsce akcji a także co zapewne z tym związane wszystkie motywy religijne jakie porusza w swoich książkach. Mimo, że jej książki nie są jakąś ambitną literaturą – a raczej prostym, ale przyjemnym czytadłem, to zawsze udaje jej się z powodzeniem mnie zaskoczyć, jeśli nie całym pomysłem na fabułę, to choć poszczególnymi motywami. Nie inaczej jest w przypadku „Nazajutrz”.
Dwójkę głównych bohaterów, czyli młodą, ambitną dziennikarkę – Nikki Gillette i miejscowego policjanta – Pierce’a Reeda połączy wspólne dociekanie prawdy w sprawie dziwacznych morderstw, ale także zainteresowanie ich osobami nieuchwytnego sprawcy. Oboje zdają sobie sprawę z grożącego im niebezpieczeństwa i oboje spróbują schwytać mordercę zanim ten urzeczywistni swoje plany.
Książkę czyta się szybko i lekko. Fabuła wciąga i intryguje, choć w zasadzie jest dość przewidywalna. Choć wiemy, że Nikki i Pierce połączy uczucie, wielki plus dla pani Jackson za zarysowanie tego wątku, a nie przytłoczenie nim całej fabuły. „Nazajutrz” to thriller z wątkiem romantycznym, nie na odwrót – to morderstwa wysuwają się na pierwszy plan i autorka opisuje je dosyć szczegółowo, choć bardzo schematycznie (czytając miałam wrażenie, że wszystkie ofiary myślą i czują dokładnie to samo – ale może trochę się czepiam).
Moja ocena:
6/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...