poniedziałek, 9 grudnia 2013

Droga - Cormac McCarthy


Droga - Cormac McCarthy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 268

 


Wstrząsająca, wzruszająca a przecież wciąż tak… prosta historia. „Droga” McCarthy’ego to dla mnie przykład wielkiej literatury zamkniętej w niewielkiej  formie niepozornej książeczki. Żadnych sztuczek, marketingowych zabiegów obliczonych na wzruszenie nastolatków czy poprawienie czytelnikowi humoru. Czysta, prosta, twarda proza, która wzrusza, wstrząsa i przeraża swoją prawdziwością, chyba właśnie dlatego, że jest tak bezkompromisowa. 

Czytałam w swoim życiu kilka/naście książek osadzonych w postapokaliptycznym świecie, ale żadna z nich nie była tak wstrząsająca jak „Droga” McCarthy’ego. Nikomu bowiem dotąd nie udało się tak sugestywnie skontrastować głębokiej miłości łączącej ojca i syna - tak bardzo naturalnej i ludzkiej  - ze zdegradowanym i odczłowieczonym światem ocalałych. Obserwując wzajemne okrucieństwo ludzi przejmujących rolę drapieżników, łowczych i zwierzyny chciałoby się napisać, że McCarthy niezbyt wierzy w siłę naszego człowieczeństwa, ale przecież tak naprawdę „Droga” jest opowieścią o miłości, wielkości i prawdziwym altruizmie. 

To niezwykła historia opisująca niewielki wycinek ludzkiego życia. Codzienne zdarzenia i czynności, które składają się na niekończące się heroiczne zmagania o przeżycie. Zdobycie pożywienia, wody, miejsca na nocleg, bezpieczeństwa, tak by samemu nie stać się pożywieniem, gdy każdy błąd może nieść za sobą niewyobrażalne konsekwencje. I jak w takim świecie wychować dziecko? Czego go uczyć, gdy świat w którym istniały zasady i wartości już przestał istnieć. Jak odseparować go od zła skoro nić innego nie widać? I czy w ogóle warto walczyć o życie skoro to właśnie śmierć wydaje się jedynym wybawieniem?

Niesamowita książka. Polecam!

Moja ocena:
8/10

3 komentarze:

 1. Oszczędna w środkach mroczna proza. Też byłam pod jej wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie jestem w trakcie jej słuchania przy wyszywaniu, wielkie wrażenie wywiera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam, że jest audiobook, pewnie też bym się skusiła.
   Gratuluję umiejętności wyszywania, mnie do tego zdecydowanie brakuje cierpliwości, ale słuchając książki... kto wie :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...