sobota, 9 sierpnia 2014

Odpoczywaj w pokoju - Sofie Sarenbrant


Odpoczywaj w pokoju - Sofie Sarenbrant
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 328


Od pewnego już czasu mam w planach książkę „36 tydzień” autorstwa Sofie Sarenbrabt, niestety jakoś nie chce ona do mnie trafić :) tymczasem w ręce wpadła mi inna, najnowsza książka tej autorki, a że mi za rekomendację wystarczy fakt, że została ona wydana w ramach „Czarnej serii”, natychmiast zabrałam się za czytanie.

Niemal wszystkie przedstawione wydarzenia rozgrywają się w bardzo ekskluzywnym ośrodku Spa. Tam to w damskiej umywalni zostaje znalezione ciało kobiety, która okazuje się powszechnie znaną aktorką. Choć dyrekcja i obsługa ośrodka reagują dosyć szybko i sprawnie, to trudno jest im jednak zminimalizować szkody jakie odniosła reputacja Spa. Zaczyna robić się bardzo nerwowo, zwłaszcza, gdy okazuje się, że na jednej ofierze się nie kończy, a policja mimo starań nie potrafi zapobiec kolejnym zbrodniom. Śledztwo w tej sprawie prowadzi młoda i ambitna policjantka  - Emma,  która stara się pogodzić wymagania swojej pracy z życiem prywatnym.

Książka jest ładnie napisana, dzięki czemu szybko i przyjemnie się czyta. Niestety jednak nic ponad to. Historia nie wciąga, a wciągać nie może, ponieważ brak w niej jakiegokolwiek napięcia. Wszystko rozmyło się w nadmiarze wątków pobocznych. Kryminalna intryga, grasujący w ośrodku morderca, panika jaką musi to wywoływać, wszystko to zostaje przesłonięte przez prywatne przeżycia głównych postaci. Dla przykładu tylko wątki dotyczące prowadzącej sprawę Emmy zajmują znacznie więcej miejsca niż samo śledztwo.

Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest dobra, a nawet bardzo dobra, jeśli tylko ma się ochotę na powieść obyczajową. Ja niestety sięgałam po nią jako po kryminał i dlatego teraz czuje się rozczarowana.

Całość ratuje tylko końcówka. Nie będę przeczyć, że autorce udało się mnie zaskoczyć. Sceny rozwiązania mają i odpowiedni charakter i tępo. Szkoda, że nie utrzymuje się ona przez całą książkę. 

Moja ocena:
6/10

2 komentarze:

  1. Nie wiem czy po takiej recenzji sięgnę po tę książkę :/ Uwielbiam "Czarną Serię", ale, cóż, taka słaba ocena nie zachęca do czytania, chociaż, okładka przepiękna!

    http://dzikie-anioly.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli książka nie zachwyca jako kryminał, to podziękuję :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...