wtorek, 22 kwietnia 2014

Strażnicy Wieczności Tom 1, 2, 3 - Alexandra Ivy

 Strażnicy Wieczności Tom 1, 2, 3 - Alexandra IvyWydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2010, 2011, 2011
Ilość stron: 368, 368, 384
Alexandra Ivy  jest jedną z bardziej znanych autorek romansów paranormalnych. Jej nazwisko wymienia się najczęściej obok Lary Adrian i Christine Feehan. Mam złe doświadczenia wiążą się z „Pocałunkiem o północy” autorstwa pani Adrian. Skuszona zapewnieniami o zmysłowej opowieści, która miała udowodnić, że romans paranormalny nie jest tylko gatunkiem przeznaczonym dla nastolatków, przeczytałam i…. dostałam żenującą opowieść o wampirzych kosmitach (!) pełną raczej pornografii niż obiecanego erotyzmu. Mimo wszystko postanowiłam dać szansę Alexandrze Ivy, jedna książka nie przesądza przecież o jakości wszystkich, a przy ilości fantastyki jaką ostatnio czytam byłoby miło gdyby bohaterowie dla odmiany nie byli nastolatkami.

Alexandra Ivy wykreowała dla swojego cyklu interesujący, choć niezbyt oryginalny obraz świata. Znaną nam wszystkim „ludzką” rzeczywistość urozmaiciła o inne „istoty” a więc wampiry, wilkołaki, demony, dżiny, gargulce, trolle, chochliki, czarownice, duszki a nawet boginie. Nad prawem i porządkiem w świecie paranormalnych istot czuwa zaś komisja w skład której wchodzą wyrocznie. Oczywiście ludzie żyją w pełnej nieświadomości istnienia istot innych niż oni sami choć stykają się z nimi na co dzień.

Cały ten niezwykły świat poznajemy za sprawą Abby bohaterki „Kiedy nadciąga ciemność”, młodej kobiety zmagającej się z przeciwnościami losu. Abby jest nieświadomym niczego człowiekiem aż do czasu gdy zrządzeniem losu staje się „kielichem”, naczyniem w którym zamieszka potężna moc Feniksa. Dopóki nie nauczy się nad nią panować jest narażona na nieustanne ataki wszystkich okolicznych demonów, a jej jedyną ochronę stanowi obecność Dantego – wampira zobowiązanego do ochrony Feniksa. Komu może zaufać w tym zupełnie nieznanym jej świecie?

 W pierwszej części cyklu poznajemy także kolejną parę bohaterów – wampira Vipera i piękną Shy będącą demonem. Losy ich uczucia opisuje druga część „W objęciach ciemności”. Zarówno ta jak i następne książki są erotycznymi romansami osadzonymi w paranormalnym świecie. Z naciskiem an erotyzm. Shy jako demon na którym ciąży wiążąca je klątwa, zostaje sprzedana na aukcji demonów i innych istot, a jej „nabywcą” jest wampir Viper. Reszty nie trudno jest się domyślić…

Trzecia część „Odwieczna ciemność” to historia samego króla wampirów, tajemniczego i mrocznego Styksa, który zakochuje się w delikatnej i pełnej empatii Darcy. Ona z jakiegoś powodu jest obiektem zainteresowania wilkołaków – odwiecznych wrogów wampirów. Styks zrobi więc wszystko by trzymać dziewczynę jak najdalej od nich, co nie będzie jednak zgodne z planami samej Darcy…


Cała serii „Strażnicy wieczności” liczy sobie już kilkanaście tomów, z czego w Polsce ukazało się siedem z nich. Każda część dotyczy innej pary postaci, którą autorka wcześniej nam już zaprezentowała. Książki czyta się szybko, lekko i dość przyjemnie, choć radziłabym robić przerwy między kolejnymi tomami. Wszystkie one bowiem są wypełnieniem tego samego romansowego schematu – mroczny i tajemniczy wampir od pierwszego wejrzenia zakochuje się w reprezentującej dobroć, trochę zagubionej ale  odważnej i walecznej bohaterce. Dużo erotyzmu, zrównoważonego przez równie dużą dawkę romantyzmu. I choć sama odczuwam raczej niesmak, co do pomysłu dzielenia się krwią, to chyba jest to jednak obowiązkowy element książki z wampirami w roli głównej :)

Serię polecam wszystkim mającym ochotę na romans w trochę innej niż zazwyczaj scenerii. Duży plus za poczucie humoru, a zwłaszcza postać "uroczego" gargulca.

Moja ocena:
6/10,   4/10,   5/10


Książka przeczytana w ramach wyzwania: Czytam Opasłe Tomiska

2 komentarze:

  1. o, szalona :) tak za jednym zamachem trzy tomy :D
    poczucie humoru to ważna część książki, ale nie wiem czy zdecyduję się zajrzec do tej serii ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. No łaadnie, ciekawa recenzja, przede wszystkim rzeczowa. ;p
    Pozdrawiam i zapraszam na rozdanie :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...