wtorek, 20 maja 2014

Gdzie teraz jesteś - Mary Higgins Clark


Gdzie teraz jesteś - Mary Higgins Clark
Wydawnictwo: Prószyńskie i S-ka
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 224
„Gdzie teraz jesteś” jest jedną z najlepszych książek Mary Higgins Clark jakie do tej pory czytałam. Swego czasu obiecałam sobie, że przeczytam wszystkie napisane przez tę panią książki – (czego ona sama mi nie ułatwia, od kilkudziesięciu lat wydając co najmniej jedną rocznie :) Wiem, że już o tym pisałam przy okazji opinii na temat innej jej książki, ale wciąż uważam to za swoisty fenomen, z mich obliczeń wynika, że „Gdzie teraz jesteś” powstało gdy autorka liczyła sobie ok. 80 lat. Jest to tym bardziej znaczące, że w żaden sposób nie odbija się na jakości. To wciąż ta sama, świetna Mary Higgins Clark co przed laty ze wszystkimi wyznacznikami swojego stylu – a więc bardzo licznym gronem bohaterów, silnymi kobiecymi postaciami i plątaniną poszlak, wątków i zagadek.

 Caroline od dziesięciu lat przeżywa od nowa tragedię utraty swojego starszego brata. Każdego roku czuwa ona wraz z matką w każdy Dzień Matki na jeden, kilkudziesięciosekundowy telefon dowodzący, że jej zaginiony brat wciąż żyję. Wie, że niszczy to jej rodzinę i postanawia, że nie spocznie dopóki nie odkryję prawdy co naprawdę zdarzyło się dziesięć lat temu i dlaczego jej brat nie może po prostu wrócić do domu.

Pierwszą rzeczą do jakiej trzeba przywyknąć zaczynając lekturę jest ogromne grono postaci, które pojawiają się już na pierwszych stronach i zawiłe powiązania między nimi. Przyznaję, że ja musiałam zrobić sobie ściągawkę, by to ogarnąć :). Nie jest to z mojej strony żadna krytyka, wręcz przeciwnie. Nadaje to książce coś z rosyjskiej matrioszki lub dziecięcej układanki im dalej sięgasz tym więcej wspólnych elementów widzisz.

Nie przestaje mnie zaskakiwać pomysłowości pani Higgins Clark. Kolejne, a wciąż oryginalne pomysły na niepowtarzalną fabułę. A gdy dodamy do tego prosty ale plastyczny język  i dobrze skonstruowane postacie to otrzymujemy bardzo dobry thriller. Dla mnie kolejna zaletą jest bardzo subtelnie zarysowany wątek romansowy – zaledwie zarysowany i nie przytłaczający całej treści, a i fakt, że główną bohaterką jest młoda, ale inteligentna i nie irytująca kobieta zasługuje na uznanie (bo niestety nie często to się zdarza).


Nie będę już więcej chwalić. „Gdzie jesteś” to po prostu bardzo dobra książka, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu wielbicielowi gatunku i nie tylko.  

Moja ocena:
8/10

1 komentarz:

  1. Przyznaję, że autorką nie miałam jeszcze styczności, ale widzę, że czas to nadrobić. Najbardziej zaintrygował mnie wiek, w którym autorka napisała tę książkę! Gdy tylko będę miała okazję, to przeczytam z przyjemnością :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...