poniedziałek, 24 listopada 2014

Wierny przyjaciel - Kjell Ola Dahl


Wierny przyjaciel - Kjell Ola Dahl
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 328
„Wierny przyjaciel” to pierwsza książka autorstwa Kjella Ola Dahla, jaką miałam przyjemność czytać. Przyjemność, bo książka jest bardzo interesującym, klasycznym kryminałem. A ja, jako fanka gatunku, właśnie do takich mam słabość. Cieszę się wiec, że „Wierny przyjaciel” należy do obszernego cyklu, z którego na polskim rynku ukazało się dopiero kilka pozycji (mam nadzieję, że to się zmieni). 

Franken Frølich jest spokojnym, doświadczonym policjantem, który nie jedno już widział i niewiele jest go w stanie zaskoczyć. Ale gdy na przyjęciu zorganizowanym przez dawno niewidzianego przyjaciela z dzieciństwa, ten przedstawia mu, jako swoją narzeczoną kobietę, którą Franken zalewie przed kilkoma godzinami aresztował za posiadanie narkotyków, jego zdziwienie jest autentyczne. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy kilka dni później kobieta jest już martwa, a główne podejrzenie pada na jej narzeczonego. Czy przyjaźń jest w stanie wytrzymać taką próbę? Kto naprawdę jest winny śmierci Veroniki i czy Franken okaże się na tyle bezstronny, by zawiłe relacje z przyjacielem z dzieciństwa nie przesłoniły mu prawdy?

Trochę poplątany, kilkuwątkowy kryminał, bowiem oprócz sprawy morderstwa policja zajmuje się także zaginięciem młodej Afrykanki, która zniknęła po zaledwie kilku dniach pobytu w kraju, miejscowym kryminalistą podejrzanym o kierowanie grupą zajmującą się kradzieżami, a także pewnym psychologiem, którego nazwisko wypływa w toku śledztwa. Nie zabraknie także kilku „trupów” i zwrotów akcji, które karzą spojrzeć na wszystko z zupełnie innej niż dotąd perspektywy.

Nieco mniej uwagi autor poświęcił swoim bohaterom, ale mam wrażenie, że wynika to faktu, że nie jest to pierwsza książka z ich udziałem. Oprócz nieco lepiej scharakteryzowanej Leny i samego Frankena, reszta detektywów wydaje się nieco zbyt „płaska”.


Mimo tego drobnego mankamentu „Wierny przyjaciel” ma to wszystko, co dobrze napisany kryminał mieć powinien – wielowątkową kryminalną zagadkę, której pełne rozwiązanie otrzymujemy dopiero na ostatnich stronach książki. Mogę, więc tylko polecić i zanotować, że Kjell Ola Dahl to nazwisko, na które warto zwrócić uwagę.

Moja ocena:
7/10

Książka przeczytana w ramach wyzwań: pod hasłem, klucznik

2 komentarze:

  1. Właśnie takie kryminały lubię, w których sprawa rozstrzyga się dopiero pod koniec. Ale moja kolejka kryminałów już jest tak długa, że tej książki raczej tam nie umieszczę ;)
    http://pasion-libros.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. A chociaż w odpowiedniej kolejności je u nas wydają? Bo już kilka razy spotkałem się z sytuacją, kiedy jakiś kryminalny cykl polski wydawca zaczynał od trzeciego czy siódmego tomu :-D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...